Gündem Haberleri

  CIA artık yeşil jandarma

  Hürriyet Haber
  15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zamanlar değişti. Casuslar işbirliğine girişti. Amerikalılar ve Ruslar doğa için el ele verdi. Amerikan Gizli Haberalma Teşkilatı CIA artık suyu, havayı, toprağı, ormanları yakın takipte. Teşkilat geçen yıl çevre kriz tespit merkezi kurdu. Endonezya'nın zümrüt ormanlarını kül eden yangınlardan Ortadoğu'daki su sıkıntısına kadar bilumum felaketlerin tahmini, uyarısı, denetimi CIA'den sorulabiliyor.

  Çevre, modern zamanlarda uluslararası gerilimlerin dizginlenmesinde ön plana fırlıyor. Amerikan ekonomisinin ve güvenlik çıkarlarının gölgelenmesini istemeyen CIA, yeşil dertlere müdahale ediyor. Global ısınmanın boyutları Alaska ve Sibirya'nın uçsuz, bucaksız ormanlarındaki yok oluştan tespit edilmeye çalışılıyor. Bunun için de casus uydu fotoğrafları devreye giriyor. Yıllarca U-2 uçakları Sovyet askeri bölgelerini görüntülemişti. Sovyetler de Alaska ve çevresinin izini sürmüştü. Hem de nasıl iz sürme. En ince ayrıntının yakalandığı bu görüntülerde çam ağaçları dallarına kadar gözlenebiliyor ve böceklerin göç nedenlerinin bile anlaşılabileceği söyleniyor.

  Bilimsel işbirliğinin koordinatörleri ABD'nin koyu çevreci Başkan Yardımcısı Al Gore ile Başbakanı Viktor Çernomirdin. Florida Körfezi'ne verilen zararın araştırılmasında yine Moskova'nın sağlayacağı veriler, dokümanlar imdada yetişecek. Amerikalılar da Rusya'nın sel bölgeleri, bataklıklarının haritasını çıkaracak ve böylece yeni petrol boru hatları tasarımına yardımcı olacak.

  CIA çevre kriz tespit merkezi de bundan böyle arı gibi çalışacak. Neler mi yapacak? Global çevre anlaşmalarına uyumu gözleyecek. Global ısınmaya dair Kyoto Anlaşması'na öncelik verilecek. Olağanüstü krizler için alarmda olacak. El Nino fırtınalarını haber verecek, tarım alanı uğruna orman yakan, hava kirliliğine yol açan, ekonomisi de tepetaklak olan Endonezya'ya göz kulak olunacak. CIA uzun vadeli sıkıntıların da takipçisi. Üçüncü Dünya Savaşı'nın Ortadoğu'daki su sorunundan çıkacağı iddialarının ortaya atılmasından bu yana Amerikan istihbaratı bölgedeki suya ilişkin her manevrada tetikte. CIA, dünyanın en büyük barajını inşa hazırlığındaki Çin'i de izliyor.

  CIA'nin yeşil aşkına politikaların ilgisi merakla bekleniyor. CIA'nin rotasını yeşile çevirmesinin öyküsü ise U.S.News and World Report Dergisi'nin 16 Mart tarihli sayısının 34'üncü sayfasında anlatılıyor.

  resimaltı: Ortadoğu su diye inliyor. Su sıkıntısının sıcak savaşa yol açmasından endişe eden CIA, artık çevreye özel ilgi duyuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı