GeriGündem CHP'yi kurşunladı serbest kaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'yi kurşunladı serbest kaldı

CHP'yi kurşunladı serbest kaldı

CHP Genel Merkezi önünde ateş açtığı iddiasıyla gözaltına alınan Hacı Ali Hamurcu adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. CHP Genel Merkezinin bulunduğu caddede havaya ateş açan kişi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Hacı Ali Hamurcu, emniyette verdiği ifadede, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine Kayseri Büyükşehir Belediyesi hakkında bir kitap yazdırdığını ancak kitap yazıldıktan sonra verilen sözlerin tutulmaması üzerine olayı gerçekleştirdiğini belirtti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin CHP Genel Merkezinin bulunduğu caddede havaya ateş açılması olayıyla ilgili gözaltına aldığı Hamurcu'nun, emniyetteki ifadesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2011 bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamadan sonra, Kılıçdaroğlu'nun emriyle TBMM'de basın açıklaması yaptığını söylediği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre Hamurcu ifadesinde şunları dile getirdi:

"Basın açıklamasının konusu, daha önceden çalıştığım Kayseri Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluklarla alakalıydı. Bu basın açıklamalarından dolayı hakkımda 4-5 dava açıldı. Daha sonra CHP milletvekillerinden Ö.S.A, M.Ş.K ve A.K olmak üzere Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu milletvekillerine talimat vererek, bana Kayseri Büyükşehir Belediyesinde meydana gelen yolsuzluklar hakkında kitap yazdırdı. Bu kitabın 62 sayfasını kendim yazdım, diğer üç yüz küsur sayfasına ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun isteği doğrultusunda eklemeler yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun bana direkt olarak vaadi, kitabın toplu alımlarından elde edilecek karın yüzde 50'sinin verilmesiydi. CHP Genel Merkezi tarafından 100 bin adet alınacağını taahhüt etti. Bana bu konu ile ilgili bir sözleşme imzalattı. Bu sözleşmeyi basın danışmanı V.Ö. ile ortak imzalattırdı."

Hamurcu ifadesinde, "Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekilleri beni dolandırarak kullandılar. Bana bu kitap yüzünden davalar açıldı, haklılığımı savunmadılar. Bu kitabı AK Parti'ye şantaj için kullandılar. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, paralel yapı ile anlaşarak benim dosyam karşılığında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yolsuzluk dosyasını derdest etti" dedi.

Hamurcu, "Kemal Kılıçdaroğlu benim hayatımla oynadı, mağdur olduğum dosyayı kendi rant ve makamı için kullandı. Bu olayı yapmamdaki sebep, bana verilen vaatlerin yerine getirilmemesi ve sözlerin tutulmaması, benim de bu olaylara çok sinirlenmem, onurum, şerefim, haysiyetimle oynanması idi. Bu sebeple kendimi kaybederek olayı gerçekleştirdim. Benim CHP ile hiçbir husumetim yoktur, benim Kemal Kılıçdaroğlu'na kızgınlığım vardır" şeklinde ifade verdi.

Hamurcu, olay günü kullandığı 06 FD 96.. plakalı aracı Tunalı Hilmi Caddesi'nden kiraladığını ve olaydan sonra Ulus civarına, polislerin bulduğu yere aracı park ettiğini söyledi.

Olay anında kullandığı silahı Ulus civarında bir seyyar satıcıdan aldığını ve silahın üzerinde 'ses tabancası' yazdığını kaydeden Hamurcu, "Bu silah gerçek silah değildir. Ben olaydan sonra kaçarken panik halinde kullandığım ses tabancasını aracın camından fırlatarak attım, paramparça oldu. Adresleri çok iyi bilmediğimden nerede attığımı bilmiyorum" şeklinde beyanda bulundu.

Hamurcu, "Gerçekleştirdiğim bu olaydan pişmanlık duyduğum için kendim gelerek teslim oldum" dedi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, CHP Genel Merkezinin bulunduğu caddede 26 Ekim akşamı havaya ateş açılması olayıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, olay yerindeki MOBESE kameralarından aracın plakasını tespit ederek, saldırıyı gerçekleştiren Hacı Ali Hamurcu'nun kimliğini belirlemiş ve şüpheliyi bugün gözaltına almıştı. Hamurcu, savcılıktaki ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

.