Gündem Haberleri

  CHP'nin yeni MYK'sının detayları

  Hürriyet Haber
  30.07.2012 - 14:42 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partiyi yerel seçimlere ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine taşıyacak yönetim kadrosunu, yeni MYK'yı açıkladı.

  Yeni açıklanan MYK'nın bir öncekinden hem genel başkan yardımcılarının görev alanları açısından, hem de isimlendirme açısından farkları var.

  Öncelikle, bir önceki MYK listesi 17 kişiden oluşuyordu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu bu listeye iki kişilik ek yaparak, MYK'yı 19 kişi olarak belirledi.

  /images/100/0x0/55ea4c4cf018fbb8f876bfbbKılıçdaroğlu, son kurultayın ardından yaptığı açıklamalarda "partide iki numara olmayacak" demişti. Bunun sembolü olarak da, yeni MYK listesinin açıklaması alfabetik sırayla yapıldı.
  CHP'de, örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı "iki numara" olarak algılanıyor. Ancak liste alfabetik sırayla açıklanınca, örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı MYK listesinde 14. sırada yer aldı.

  Bu göreve ise Adnan Keskin atandı.

  KESKİN YENİDEN

  Keskin, Deniz Baykal'ın genel Başkanlığı döneminde de parti genel sekreteri olarak fiilen "ikinci adam" olarak uzun zaman görev yapmıştı. Ancak daha sonra Baykal'la ayrılığa düşerek ayrılmıştı. Kılıçdaroğlu döneminde yeniden PM'ye giren Keskin, CHP içinde örgütü en iyi tanıyan isimlerden biri olarak tanınıyor.

  Bir önceki MYK'da örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Nihat Matkap da yeni MYK'da kendisine yer buldu; Matkap, Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşları'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak.

   PAVEY LİSTEDE: CHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI MI?

  Yeni MYK'da en çok dikkat çeken isimlerden biri de Şafak Pavey. Kılıçdaroğlu, Pavey'i doğa hakları ve sosyal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak atadı. Pavey'in atanması anlamlı: Çünkü CHP kulislerinde Pavey'in adı "CHP'nin önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayı" olarak geçiyor . Pavey'in hem Türkiye'nin en büyük ili İstanbul'un milletvekili olması, tek kişide hem kadınları, hem engellileri temsil etmesi, hem de yurtdışı deneyimi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı için Kılıçdaroğlu'nun kafasındaki aday olduğu konuşuluyor.

  HEM TEKİN, HEM TOPRAK YENİ MYK'DA

  Gürsel Tekin, bir önceki MYK'da yer alıyordu. Ancak kurultaydan hemen önce MYK'daki görevinden istifa etmişti. İstifasının nedenlerinden biri olarak da, eski MYK'da idari mali işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'la anlaşmazlığı gösterilmişti. Tekin, yeni MYK'da yeniden İletişim, Tanıtım ve Medya İlişkilerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan Toprak'ı da MYK listesine dahil etti, ancak görevini değiştirdi .İdari ve mali işleri Toprak'tan alarak, kendisini İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşlarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı yaptı. Mali ve İdari İşleri ise, kurultayda delegeden en çok oyu alan isimlerden birine, Umut Oran'a teslim etti.

  İŞÇİ VE İŞVERENİ AYIRDI

  Yeni MYK'da dikkat çeken bir başka unsur ise, bir önceki MYK'da tek genel başkan yardımcısının yaptığı görevi bölerek, üç ayrı kişiye vermesi oldu. . Önceki MYK'da İşçi, Memur Sendikaları, Emekliler ve Emek Bürolarıyla Sendikaları, Meslek İşveren Kuruluşları ve Diğer Sivil Toplum Kuruluşların sorumlu tek bir Genel Başkan Yardımcısı vardı. Bu görevi Yakup Akkaya yapıyordu.

  Yeni MYK'da Akkaya, sadece işçi kuruluşlarından sorumlu genel Başkan YArdımcısı olacak. İşveren kuruluşlarıyla ilişkilerin sorumluluğu ise Erdoğan Toprak'a verildi. Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşları (TMMOB, TTB, TBB, ÇYDD vb.) ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ise, bir önceki MYK'nın "iki numarası" Nihat Matkap oldu.

  "KADIN" VE GENÇLİK İÇİNGENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI YOK

  Yeni MYK'da dikkat çeken bir başka unsur ise, Kadın Hakları ve Kadın Örgütlenmesinden sorumlu Genel Başkan yardımcılığının kaldırılması oldu. Eski MYK'da bu görevi Birgün Ayman Güler yapıyordu. Güler yeni MYK'ya giremedi.

  Kılıçdaroğlu aynı yöntemi gençlikten sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı için de kullandı. Eski MYK'da Zeki Gündüz Gençlik Örgütlenmesi ve Gençlik Kollarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Yeni MYK'da bu görev kaldırıldı.

  Kılıçdaroğlu, yeni MYK'da Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkanlığı'na da yeni bir ismi, Gülseren Onanç'ı atadı. Bir önceki MYK'da bu görevi Ayten Kayalıoğlu üstlenmişti.
  Yeni MYK'da bir başka değişiklik ise, Seçim ve Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığında oldu. Kılıçdaroğlu yeni MYK'da bu göreve Bülent Tezcan'ı atadı. Bir önceki MYK'da bu görev, Atila Emek'e verilmişti.

  PARTİ SÖZCÜSÜ HALUK KOÇ

  Kılıçdaroğlu, bir de parti sözcüsü atadı. Haluk Koç, hem parti sözcüsü olacak, hem de Kamu politikalarından sorumlu olarak yeni MYK'da görev yapacak.

  GÖREVİNİ KORUYANLAR

  Yeni MYK'da, görevlerini koruyan isimler de var. Hem eski, hem yeni MYK'da aynı görevde yer alan isimler şöyle;
  AR-GE bilim, Yönetim ve Kültür Platformu-Sercer Ayata, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Emrehan Halıcı,, Dış İlişkilerden ve Yurtdışı örgütlenmeler Faruk Loğoğlu, Ekonomi Politikaları Faik Öztrak, İnsan Hakları Sezgin Tanrıkulu, Parti İçi eğitim Perihan Sarı, Yerel Yönetimler Gökhan Günaydın, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı