Gündem Haberleri

  CHP'nin Van izlenimleri

  aa
  27.10.2005 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’ın tutuklanmasının ardından ile bir heyet gönderen CHP’nin Van raporunda, başta Vali Niyazi Tanılır olmak üzere bütün resmi kamu yönetici ve görevlileri, "gücünü bugünkü iktidardan alan yerel siyasi odaklar ile yakınlarının" emri altına girmekle suçlandı.

  Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’ın tutuklanmasının ardından ile bir heyet gönderen CHP’nin Van raporunda, başta Vali Niyazi Tanılır olmak üzere bütün resmi kamu yönetici ve görevlileri, "gücünü bugünkü iktidardan alan yerel siyasi odaklar ile yakınlarının" emri altına girmekle suçlanırken, "Van’da hakim olan ’kamu düzeni ve hukuku’ değil, ’Dalton kardeşler düzeni’ olduğu söylenmektedir" denildi.

  Yılmaz Ateş, Sırrı Özbek, Maühmut Duyan ve Gürol Ergin’den oluşan CHP heyeti, Van’da yaptığı incelemelerinin ardından "Van İzlenimleri" başlıklı raporunu Genel Başkan Deniz Baykal’a sundu. Raporda, CHP heyetinin Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanması olayı hakkındaki tespit ve görüşlere yer verildi.

  LAİKLİK KARŞITLARI AKP İKTİDARI İLE BİRLİKTE SALDIRIYA GEÇTİ

  Raporda, Aşkın’ın 1998 tarihinde üniversitede görev yapmaya başladığı, bu tarihe kadar üniversitenin başta Hizbullah olmak üzere bütün tarikatların cirit attığı, hatta üs olarak kullandığı bir mekan olduğu dile getirilirken, Rektör Aşkın’ın tehdit ve baskılara aldırmadan üniversiteyi, tarikatların etkinliğinden kurtararak demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne dayalı cumhuriyetin bir üniversitesine dönüştürme konusunda büyük aşamalar kaydettiğine işaret edildi. Raporda, bu durumun demokratik, laüik cumhuriyete düşman çevreleri çok rahatsız ettiği dile getirilirken, "Bu çevreler AKP iktidarı ile birlikte saldırıya geçmişlerdir" denildi.

  AÇILAN DAVA HUKUKİ TEMELDEN YOKSUN VE ZORLAMA

  CHP’nin raporunda, rektör hakkında cumhuriyet savcı yardımcısı tarafından açılan davanın hukuki temelden yoksun olduğu ve tamamen zorlama olduğu vurgulandı. Bu soruşturmanın Anayasa’nın 129, 130, 131, 132’inci maddeleri ile YÖK Yasası’nın 53. Maddesine aykırı olduğu dile getirilen raporda, nitekim Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın 25 milyon dolarlık söz konusu ihaleyi yapanlar hakkında 2002 tarihinde Van Cumhurieyet Başsavcılığına başvurarak soruşturma açılmasını istediği ancak savcılığınalanına girmediği gerekçesiyle talebi reddettiği, Danıştay 2. Dairesi’nin de bu kararı onayladığı belirtildi. Aşkın hakkında soruşturma başlatılırken de başsavcıya bilgi verilmediği kaydedilen raporda, "Van ve Türkiye için böylesine önemli olan bir konuda başsavcı atlanmıştır" denildi.

  TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI İDDİALARI BOŞA ÇIKMIŞ

  Raporda, soruşturmanın önce ihaleye fesat karıştırmak, tarihi eser kaçakçılığı gerekçeleriyle başlatıldığı, ihalenin Aşkın’dan önce yapıldığı ortaya çıkınca bundan vazgeçildiği ifade çedilen raporda, tarihi eser kaçakçılığı iddialarının da boşa çıktığı dile getirildi. Bu iki iddia boşa çıkanca savcılığın soruşturmanın yönünü ihale sonrası mal alım ve ödemelerine kaydırdığı dile getirilen raporda, rektörün konutuna 14 Temmuz 2005 tarihinde baskın düzenlenmesine karşın, aradan geçen üç aya rağmen hala iddianame hazırlanamadığı, en iyimser tahminlere göre de üç hafgtadan önce hazırlanamayacağı ve yargılama sürecine böylece başlayamayacağına işaret edildi.

  BAŞSAVCI ZAFİYET İÇİNDE

  Cumhuriyet Savcılığı’nın gizlilik kararı almasına rağmen, kamuoyunu ve Prof. Dr. Aşkın hakkında karar verecek makamları etkilemek için basın toplantısı düzenlenerek rektörün suçlandığı dile getirilen raporda, "Cumhuriyet Başsavcısı bir zafiyet içindedir. Soruşturmanın açılmasından haberi olmayan başsavccı, yardımcısı tarafından hazırlanıp önüne konan metni basın toplantısında okumakta da bir sakınca görmemiştir.

  Başsavcının bu zafiyeti ’baroya kayıtlı avukatların yarısı PKK’lıdır’ şeklindeki sözlerinde de kendisini göstermektedir" denildi. Raporda, başsavcının, CHP heyetine bu sözleri bir kızgınlık anında söylediğini ifade ettiğine yer verildi.

  TESPİTLER

  CHP raporunda ilginç tespitlere de yer verildi. "Tespitlerimiz" başlıklı bölüm şöyle:

  "Van bir taraftan gayrı meşru yollarla büyük ekonomik güç elde eden çevreler, bir taraftan demokratik ve laik cumhuriyete düşman tarikatlar ve bir taraftan da bölücü bir siyasal örgütlenmenin yasa dışı baskı ve tehditleri altındadır.

  En büyük tehdit ve tehlike ise gücünü bugünkü iktidardan alan yerel siyasi odaklar ile yakınlarıdır. Bu kişiler hem bütün yasadışı odaklarla çok yakın işbirliği ve dayanışma içindedirler, hem de devletin resmi makamlarında oturan bütün yetkilileri etkisi altında tutmaktadırlar. Başta Vali olmak üzere ildeki bütün resmi kamu yönetici ve görevlilerinin bu odakların emrine girdiği kanaati bütün Vanlılar tarafından paylaşılmaktadır. Van’da hakim olan ’Kamu düzeni ve hukuku’ değil, ’Dalton kardeşler düzeni’ olduğu söylenmektedir.

  100. Yıl Üniversitesi Rektörü hakkında açılan soruşturma, rektörün tutuklanması olayı, iktidarın yasa ve hukuk tanımaz tavrı, egemenliğine alamadığı kurum ve kişilerin burunlarını sürtme uygulamasıdır.

  İktidar yasa, hukuk ve anayasal çerçeveye çekilmedikçe, demokratik üniversiteyi içine sindirmedikçe benzer olayların diğer üniversitelere de sıçraması kaçınılmaz görülmektedir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı