GeriGündem CHP'nin son iki yılı rapor oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'nin son iki yılı rapor oldu

CHP, son iki yıl içerisinde 214 miting yaparken, 496 kanun teklifi, 6 bin 936 kez de soru önergesi verdi.CHP'nin 17-18 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceği 34. Olağan Kurultay için Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından hazırlanan ve Parti Meclisi'ne (PM) sunulan çalışma raporunda parti ile Genel Başkan'ın 2 yılı da değerlendiriliyor.

Raporun başlangıcında, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu imzasıyla 33. Olağan Kurultayı ve sonrasında yapılan değişiklikler anlatılıyor.
Tüzük değişikliğine değinilen yazıda Kılıçdaroğlu, “Politika geliştirme çalışmaları kapsamında Bilim Yönetim Kültür Platformu çatısı altında 35 alanda 112 rapor ve öneriyle detaylı çalışmalar yürüttük. Bugün Türkiye'nin sorunlarına çözüm getirmek için yüzlerce akademisyen ve uzman, parti çatımız altında çalışıyor, onların yeni fikirleri Türkiye'nin geleceğini çiziyor. Seçim döneminde hazırlanan 10 ayrı rapor ile CHP'nin her alandaki somut politikalarını kamuoyuna sunduk” ifadeleri yer alıyor.
Yazıda, anlatılan parti politikalarının 22 broşürle halka ulaştırıldığı belirtiliyor.

“Sayılarla 2 yılın öyküsü”

PM'ye sunulan çalışma raporunda, “Sayılarla 2 yılın öyküsü” başlığı altında 2 yıl içerisinde yapılanlara da yer veriliyor.
Parti olarak bu sürede 106 kez uluslararası görüşme yapıldığı vurgulanırken, düzenlenen miting sayısının 214 olduğu bilgisi veriliyor.
“112 rapor ve öneri sayısıyla ülke sorunlarına çözüm getirildi” değerlendirmesinin bulunduğu raporda, 496 kanun teklifi ve 6 bin 936 kez soru önergesi verildiği kaydediliyor.
Bu sürede, partiye 48 bin 314 kişinin yüz yüze görüşmeye geldiğinin vurgulandığı raporda, iletişim kanallarıyla ulaştırılan 132 bin 764 talebe cevap verildiğine dikkat çekiliyor.
Raporda, CHP'nin internet sitesinin yıllık 6 milyon 253 bin 381 kişi tarafından ziyaret edildiği bildiriliyor.

Seçim performansı

Raporda, “Seçim performansı” başlığı altında ise CHP'nin 2011 Genel Seçimlerinde yurt genelinde oy oranı olarak bir önceki genel seçime göre 5 puanlık bir artış gösterdiği ileri belirtiliyor.
Partinin 2007'de yapılan genel seçimlerde aldığı oy sayısından, 2011 genel seçimlerinde 3 milyon 838 bin 164 oy fazla aldığı ifade edilirken, oylarını yüzde 50'nin üzerinde artırdığı iddia ediliyor.
“2007 genel seçimlerine kıyasla kayıtlı seçmen sayısındaki artış yaklaşık yüzde 23'tür” denilen açıklamada, CHP'nin oy miktarındaki artışın, seçmen sayısındaki artışın yaklaşık 2 katı oranında gerçekleştiği bildiriliyor.
Partinin 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde 67 ilde oy oranını yükseltmeyi başardığı da belirtiliyor.
Raporda, 25 Haziran 2012 tarihi itibarıyla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirilen asıl üye sayısının bir milyon 764 olduğu açıklanıyor.
Bin 282 kurultay delegesinin isimlerinin de tek tek yer aldığı 348 sayfalık rapor, “Şimdi iktidar zamanı” başlığıyla son buluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle