Gündem Haberleri

  CHP'nin günü

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP'nin bugün toplanacak 11. Olağanüstü Kurultayı'nda Divan Başkanlığı için Deniz Baykal ve Hasan Fehmi Güneş'in ortak olarak desteklediği Gaziantep İl Başkanı Metin Çeliker'in ismi öne çıktı.

  CHP Genel Merkezi'nin yanısıra, genel başkan adaylarının karargahlarında da dün yoğun bir kurultay taktikleri yaşandı. Önceki geceden başlayan kurultayın yapılmasına yönelik arayışlar, dün öğleden önce sonuçlandı.

  Öymen, iki gün önce Murat Karayalçın'ın önerisiyle Erdal İnönü'nün Kurultay Divan Başkanı olmasını gündeme getirmişti. Ancak, İnönü'nün kurultay delegesi olmadığı için bunun mümkün olamayacağını savunan Baykal ve sol kanat cephelerinde Gaziantep İl Başkanı Metin Çeliker üzerinde anlaşma sağlandı. Ve Çeliker'in Kurultay Divan Başkanı olması konusunda Baykal ile Güneş'in kurmayları uzlaştılar.

  Öymen ise dün öğle saatlerinde genel merkezde yapılan İl Başkanları toplantısında, İnönü'yü divan başkanı olarak önermelerini talep etti. Ancak il başkanlarının büyük çoğunluğu İnönü'nün kurultay delegesi olmadığını ve bu nedenle tüzüğe göre divan başkanı olmasının teknik olarak imkansız olduğu görüşünü belirttiler.

  Kurultay arifesinde dün kulisler, Genel Başkanlık ve PM seçimlerinin yapılması konusunda da ısındı. Önceki gün Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na dilekçeyle başvuran Öymen, daha önce kendisi tarafından gazetelerde ilan edilen kurultay gündemini değiştirmek istedi.

  Ancak Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hákim Selçuk Kelleözü verdiği kararda Öymen'in bu talebini reddetti. Seçim kurulunun kararında, ‘‘CHP Genel Başkanı Altan Öymen tarafından 29.9.2000 tarihinde verilen dilekçe incelendi... Toplantının ilan edilen gündeminin değiştirilmesi olanağı bulunmadığından istemin reddine karar verildi.’’ denildi.

  Böylece bugün yapılacak seçimlerde dört aday da PM listesini genel başkan seçimiyle aynı anda hazırlamak zorunda olacak. Bu durumda da, birinci tur sonrasına yönelik liste pazarlıkları yapılamayacak.

  1039 delegenin oy kullanacağı bugünkü kurultayda Altan Öymen, Deniz Baykal, Hasan Fehmi Güneş ve Sefa Sirmen genel başkanlık için yarışırken, 300'e yakın CHP'li de 60 kişilik PM için aday olacak.

  Altan Öymen

  1932 doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Şimdiki Genel Başkan. Gazeteci. Almanca, Fransızca ve İngilizce biliyor.

  Deniz Baykal

  1938 doğumlu. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Eski genel başkan. Son seçimde parti barajı aşaamayınca istifa etti. İngilizce biliyor.

  Sefa Sirmen

  1949 doğumlu. TBMM eski başkanlarından Fuat Sirmen ile 1961 Kurucu Meclis üyesi Mustafa Sirmen'in yeğeni. Kocaeli Belediye Başkanı.

  Hasan Fehmi Güneş

  1933 doğumlu. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. CHP'nin 9. Olağanüstü Kurultayı'nda da genel başkanlığa aday oldu, ancak seçilemedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı