GeriGündem CHP'nin Adalet Kurultayı'nın ikinci günü... Kılıçdaroğlu, 57. Alay'a Saygı Yürüyüşü'ne katıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'nin Adalet Kurultayı'nın ikinci günü... Kılıçdaroğlu, 57. Alay'a Saygı Yürüyüşü'ne katıldı

ÇANAKKALE Savaşları’na sahne olan Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Kocadere kamp alanında CHP’nin düzenlediği Adalet Kurultayı’nın 2’nci gününde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kurmayları ve partililer ile birlikte Conkbayırı’na yürüdü.

Adalet Kurultayı’nın ikinci gününün sabahında Kocadere kamp alanında partililere, 57’nci Alay’ın son yemeği olan kırık buğday çorbası ve hoşaf ikramı yapıldı. Geceyi, Adalet Kurultayı’nın yapıldığı Kocadere kamp alanındaki karavanda geçiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da saat 05.30’da ikramın yapıldığı standın başına geldi.

CHPnin Adalet Kurultayının ikinci günü... Kılıçdaroğlu, 57. Alaya Saygı Yürüyüşüne katıldı
Bir bardak kırık buğday çorbası ve bir bardak da hoşaf alan Kılıçdaroğlu, her yıl 25 Nisan sabahı binlerce izcinin yer aldığı 57’nci Alay Vefa Yürüyüşü güzergahında yürüdü. Bir süre elindeki çorba ve hoşaf bardağını yudumlayarak yürüyen Kılıçdaroğlu’na, kurmayları ile birlikte çok sayıda partili de eşlik etti.

25 Nisan 1915 sabahı, Çanakkale Savaşları sırasında Yarbay Mustafa Kemal’in düşman çıkarmasını haber alınca 57’nci Alayı Conkbayırı’na gönderdiği ve 'Size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum' sözleriyle tarihe geçmişti.

CHPnin Adalet Kurultayının ikinci günü... Kılıçdaroğlu, 57. Alaya Saygı Yürüyüşüne katıldı

Kılıçdaroğlu’nun 6 kilometrelik Conkbayırı yürüyüşüne çok sayıda Jandarma Özel Harekatçı ile komando eşlik edip güvenlik önlemi aldı. Sağlık ekipleri de yürüyüşte yer aldı. Beyaz bir gömlek ve siyah bir kumaş pantolon giyip spor ayakkabı ve spor bir mont ile yürüyen Kılıçdaroğlu, 6 kilometrelik yolu 1 saatte kat ederek Conkbayırı’na ulaştı. Burada bulunan Atatürk Anıtı’na, üzerinde 'Adalet' yazılı bir çelenk bırakan Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulundu. Bu sırada bir kişi, Kılıçdaroğlu’na savaş yıllarında askerlere öğün olarak verilen 'Tayın' ikram etti.

CHPnin Adalet Kurultayının ikinci günü... Kılıçdaroğlu, 57. Alaya Saygı Yürüyüşüne katıldı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Gazi Mustafa Kemal Atatürk onlara, 'Ben size taarruz etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum' dedi ve 57’nci Alay bu topraklarda son buldu. Hayatını bu topraklar için verdiler. Bayrakları için verdiler. Anneleri, babaları, çocukları, torunları ve bu ülkenin geleceği için verdiler. 'Gömelim gel seni desem tarihe sığmazsın' diyen Çanakkale Destanı, bir anlamda burada yatanların destanıdır. Bütün Türkiye’nin destanıdır. Onları rahmetle anıyoruz. Onlar bize güzel bir Türkiye’yi emanet ettiler. Çanakkale Destanı, Çanakkale’nin geçilmez olduğunu bize anlattı ve bir başka destanı yazdı. O destan Kurtuluş Savaşı destanıdır. 26 Ağustos’ta Büyük Taarruz başladı ve 30 Ağustos’ta Türkiye bağımsızlığını bir anlamda düşmanlarını denize dökerek kazandı. Tarihimizi iyi bilmeliyiz. Eğer bize güzel bir Türkiye bıraktılarsa, bu güzel Türkiye'de hepimiz adalet içinde yaşamalıyız. Bu güzel Türkiye’de hepimiz birlikte yaşamalıyız ve bu güzel Türkiye’de hepimiz huzur içinde yaşamalıyız. Adalet Kurultayımızın teması da budur. Mehmetçiklerimizi andık. Komutanlarımızı andık. Onların yaşadıkları, savaştıkları topraklarda, sabah yine onların kalktığı saatlerde kalktık. Onların içtiği çorbaları içtik. Onların içtiği hoşafları içerek buralara geldik. Biz bu ülkede hep birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Onlar hayatlarını verdiler. Bizler çocuklarımıza güzel bir Türkiye’yi vermeliyiz. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Benimle beraber yürüyüşe katılan bu arkadaşlarıma, hayatını veren erine, komutanına şükran borçluyuz. Onları her zaman, her ortamda, her yerde saygıyla, minnetle, şükranla anacağız. Allah rahmet eylesin diyoruz."

CHPnin Adalet Kurultayının ikinci günü... Kılıçdaroğlu, 57. Alaya Saygı Yürüyüşüne katıldı

KADIN VE GENÇLERE SİYASET ÇAĞRISI

Özel olarak hazırlanan çadırlarda kadın ve gençlerle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasette daha fazla bulunmaları için onlara çağrı yaptı.

Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:
"Adalet Kurultayı’nda kadınlarımız için özel bir bölüm ve panel açıldı. Burada konuşacak, tartışacaksınız. Sizden sadece bir isteğim var; Daha fazla siyasette yer alın. Daha fazla kararlı olun. Daha fazla mücadele edin. Beklemeyin birisi bize alan açacak diye. Kendiniz mücadele edin. Sizlerin mücadelesi bu toplumun mücadelesi olacak. Sizin mücadeleniz demokrasi mücadelesi olacak."

'Uluslararası Sosyalist Gençlik Örgütleriyle Söyleşi'nin yapıldığı Gençlik Çadırı’nı da ziyaret eden Kılıçdaroğlu, "Gençlerin ve kadınların daha fazla, daha güçlü siyasete ilgi göstermelerini istiyorum. Gençler 'Şu kenara çekilse de bize biraz alan yaratsa' diye beklemesin. Hayır, alanı siz kendiniz yaratacaksınız. Birileri size altın tabak içinde siyaseti ikram etmez. Siyaseti siz kendiniz mücadele ederek alacaksınız" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ardından da Adalet Kurultayı kapsamında sabah bölümünde düzenlenen 'Seçimde Adalet' konulu panele dinleyici olarak katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle