Gündem Haberleri

  CHP'lilerden termik santralle mücadele

  Kudret KARAKULAK / ALİAĞA, (İzmir) (DHA)
  10.05.2008 - 11:09 | Son Güncelleme:

  CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Aliağa ve Yeni Foça'da bazı kuruluşların ithal kömüre dayalı termik santral kurma çalışmalarının, çevre katliamına neden olacağı gerekçesiyle kamuoyu oluşturmak için düzenlediği toplantıların sonuncusunu Foça'da yaptı.

  Toplantı, kurulmak istenen termik santrallere karşı eylem planı oluşturmak için 16 kişilik ‘yürütme kurulu’ oluşturuldu. Yürütme kurulu, bölgedeki tüm ilçe, belde belediye başkanlarını, siyasi parti teşkilatlarını, sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek termik santralin çevreye vereceği zararları anlatıp, destek isteyecek.

  Yeni Foça Belediye Başkanı CHP'li Osman Yurtseven'in evsahipliği yaptığı toplantıya CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol'un yanı sıra hepsi CHP'li olan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Helvacı Belediye Başkanı Hüseyin Şengül, Gerenköy Belediye Başkanı Orhan Bora, CHP Aliağa İlçe Başkanı Turgut Oğuz, Menemen İlçe Başkanı İsmail Akıncı, Foça İlçe Başkanı Şener Erol bu ilçe ve beldelerdeki CHP'li meclis üyeleri ayrıca Bozköy, Ilıpınar, Çakmaklı, Kozbeyli, Yeni Bağarası ve Horozgediği Köyü muhtarları katıldı.

  Toplantıda konuşan CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, 19 yıl önce kitlesel tepkilerle ve adli makamlara yaptıkları başvurular sonucu bölgede termik santral kurulmasını engellediklerini hatırlatarak, “Bugünde burada kurulmak istenen Termik Santral ne toplumumuzun ne de ülkemizin menfaatinedir. Bunun yanı sıra, çevre açısından telafisi olmayan yaralar açacağından termik santral kurulmasına karşı mücadelemiz hukuksal ve kitlesel olarak devam edecek. 19 yıl önce kişisel olarak hukuk mücadelesi yapmıştım. Bu kez, Yeni Foça, Foça ve Menemen Belediyeleri de hukuksal mücadele başlatacaklar. Yani hukuksal mücadelemiz de kitlesel boyuta taşımış olacağız. Bölgede asla termik santral kurumasına izin vermeyeceğiz” dedi.

  YÜRÜTME KURULU OLUŞTURULDU

  Konuşmaların ardından, kurulmak istenen termik santrallere karşı eylem planı oluşturmak için 16 kişilik yürütme kurulu oluşturuldu. Yürütme kurulu, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Helvacı Belediye Başkanı Hüseyin Şengül, Yeni Foça Belediye Başkanı Osman Yurtseven, Gerenköy Belediye Başkanı Orhan Bora, Gazeteci-Yazar Hüseyin Yurttaş, CHP Foça İlçe Başkanı Şener Erol, CHP'li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Yakup Öztürk, Aliağa Demokrasi Platformu Sözcüsü Yücel Laçinel, Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan, CHP Menemen İlçe Başkan Yardımcısı Şerif Tuğrul Tuna, Kozbeyli Köyü Muhtarı Hayrettin Günindi, Yeni Bağarası Köyü Muhtarı Alaaddin Tokgöz, Ilıpınar Köyü Muhtarı Selçuk Tabaklı, Çakmaklı Köyü Muhtarı Ahmet Kahraman, Çakmaklı Köyü Muhtarlığı Azası Muzaffer Akduman'dan oluştu.
  Yürütme kurulu üyelerinin, bölgedeki tüm ilçe, belde belediye başkanlarını, siyasi parti teşkilatlarını, sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek termik santralin çevreye vereceği zararları anlatıp, destek isteyecekleri belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı