Gündem Haberleri

  CHP'li vekillerden Erdoğan'a: Özür dile

  A.A
  05.05.2010 - 12:39 | Son Güncelleme:

  CHP milletvekilleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsmet İnönü'ye yönelik sözleri nedeniyle “özür dilemesini” istedi.CHP Milletvekilleri Mevlüt Aslanoğlu (Malatya), Mehmet Sevigen (İstanbul) ve Şevket Köse (Adıyaman) Erdoğan'ın İnönü ile ilgili sözlerine ilişkin parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

  İnönü'nün “hak etmediği bir şekilde siyasi polemiğe alet edildiğini” ifade ederek buna “kınadığını” anlatan Aslanoğlu, “Başbakan Erdoğan'ın bu tavrının Malatyalıları derinden üzdüğünü” söyledi. Aslanoğlu, “Özür dilemek bir erdemliliktir, Malatyalılar olarak Başbakan'ın bu erdemliliği göstermesini bekliyoruz” dedi.

  Şevket Köse de Erdoğan'ın, İnönü'yü Hitler'e benzetmesinin “bütün ülkeyi yaraladığını” ifade ederek, İnönü ailesi ve Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini savundu.

  Mehmet Sevigen ise AK Parti'nin Malatya kökenli milletvekillerinin de bu toplantıya katılabileceğini düşündüğünü,”Başbakan adına biz özür dileriz” demelerini beklediğini kaydetti. Sevigen, “parlamentoda seviyeyi çok düşürdüklerini, kişilerin birbirine selam vermediğini, cadı avlarının başladığını” iddia etti. Sevigen, “Eğer onun aşağıladığı, hakaret ettiği İsmet Paşa ve Mustafa Kemal olmasaydı, Sayın Başbakan bugün bırakın Başbakan olmayı, belki özgürce ibadetini yapan bir insan bile olmayacaktı” dedi. Sevigen, Neyzen Tevfik'in Atatürk'e laf atanlara yönelik dizelerini okurken, bazı bölümlerini “terbiyem müsaade etmiyor” diyerek atladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı