Gündem Haberleri

  Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

  Ayşegül USTA-Fırat ALKAÇ/İSTANBUL
  14.06.2017 - 22:47 | Son Güncelleme:

  MİT TIR’larına ait görüntüleri gazeteci Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle yargılanan gazetemizin eski genel yayın yönetmenlerinden CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, ‘casusluk’ suçlamasıyla ömür boyu hapse çarptırıldı. Cezası 25 yıla indirilen Berberoğlu, tutuklandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bugün saat 11.00’de Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun günde 18 km katedeceği, yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor. Ankara Valiliği'nin yürüyüşle ilgili yaptığı açıklamada ise, "Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir" denildi.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, evinin önünde Adalet Yürüyüşü öncesi açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Bugün yürüyorum. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümü anlar. Bizim bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ben öderim demiştim" dedi. 

  Kılıçdaroğlu'ndan "Adalet Yürüyüşü" açıklamasıCHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'na verilen 25 yıl hapis cezasının ardından partilileriyle Ankara'dan İstanbul'a adalet için yürüyüş yapacaklarını belirtti ve şunları söyledi: Adaletin olmadığı bir yerde devlet de olmaz, adaletin olmadığı bir yerde insan da olmaz. O nedenle adalet yürüyüşünü başlatıyoruz. Bugün yürüyeceğim. Umuyorum, vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüz anlamını kavrarlar. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüze bizim bu sesimize bizim bu sözümüze kulak verirler.Biz gerginlik istemiyoruz biz kavga istemiyoruz. Biz birlikte beraber huzur içinde yaşamak istiyoruz. Biz mahkemelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde öğretim üyeleri istemiyoruz. Dolayısıyla bunlar bize acı veriyor ve bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor.Söylemiştim, eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce ben ödeyeceğim diye. Şimdi yürüyorum yürüyeceğim. İstanbul’a kadar bu son olmayacak. Bizim yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek.

  28 GÜN SÜRMESİ BEKLENİYOR

  nkara Güvenpark'tan başlayacak ve Maltepe Cezaevi'nde son bulacağı belirtilen yürüyüşte, Kemal Kılıçdaroğlu'nun günde 18 km katedeceği belirtildi. NTV'nin haberine göre, Kılıçdaroğlu ve CHP'lilerin  yürüyüşünün 28 gün sürmesi bekleniyor. 69 yaşındaki CHP Lideri'nin, bu nedenle yürüyüşün yaratabileceği sıkıntıları kendisiyle paylaşanlara, "Siz kendinize bakın" şeklinde yanıt verdiği gelen bilgiler arasında.

  VALİLİKTEN AÇIKLAMA

  Ankara Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı yürüyüşe ilişkin güvenlik tedbirleri alındığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpark'tan başlatacağı ve İstanbul Maltepe'ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili bazı önlemler alındığı belirtildi.

  İşte Ankarada trafiğe kapatılacak yollarİşte Ankara'da trafiğe kapatılacak yollar

  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  "Yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esastır. Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Katılımcılar, Güvenpark'taki toplanma alanına üst araması yapılarak alınacaktır. Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir. İl merkezinden sonra yürüyüşe devam edecek olanlar, güvenlik kuvvetlerince kendilerinin tanınabilmesi ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için pazu bandı, yelek ve yaka kartı kullanacaktır."

  - Ankara sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahı takip edilecek
  Açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.
  Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılamayacağı vurgulandı.
  Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi. Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak sonlandırılacağı aktarıldı.

  - Güvenpark'ta güvenlik tedbirleri
  Yürüyüşün başlangıç noktası Güvenpark ve çevresinde, sabahın erken saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı.
  Parkın etrafı bariyerlerle kapatıldı, katılımcıların alana üst araması yapıldıktan sonra alınması için noktalar oluşturuldu. Genelkurmay Başkanlığı önündeki kavşaktan Güvenpark'a giden Milli Müdafaa Caddesi ulaşıma kapatılırken, parktaki dolmuş duraklarının hareket noktası yürüyüşün başlayacağı saate kadar İnönü Bulvarı'ndaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önüne alındı. Güvenpark'ı Necatibey Caddesi'ne bağlayan Kumrular Caddesi ile Yahya Galip Caddesi de geçici süreyle trafiğe kapatılan yollar arasında yer aldı. Bu yollarda park halinde bulunan bütün araçlar güvenlik tedbirleri çerçevesinde kaldırıldı. Güvenlik önlemleri kapsamında bomba imha uzmanı ekipler de Güvenpark ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı.
  Bu arada, hem yürüyüş güzergahında hem de Güvenpark ve Kızılay çevresinde çevik kuvvet polisleri görevlendirildi.

  ENİS BERBEROĞLU TUTUKLANDI

  Adana ve Hatay’da Ocak 2014’te silah taşındığı gerekçesiyle durdurulan MİT TIR’larına ait görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında dün karar çıktı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Berberoğlu ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı.

  Mahkeme heyeti, savunmaların ardından kararını açıklamadan önce gizlilik kararını kaldırarak basın mensupları ve destek için gelen CHP’li milletvekillerini de duruşma salonuna aldı.

  SUÇLAMA: CASUSLUK
  Mahkeme, Berberoğlu’nun siyasi ve askeri casusluk maksadıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirtti ve ömür boyu hapis cezası verdi. Berberoğlu’na verilen ceza, geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar, sanık lehine takdiri hafifletici sebepler kabul edilerek takdiri indirim yapılarak 25 yıl hapse indirildi.

  Mahkeme heyeti, Berberoğlu’nun, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak seçme, seçilme ve diğer siyasi hakları ile kendi altsoyu üzerindeki velayet vesayet ve kayyımlık yetkilerinden yoksun bırakılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti kaçacağı gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.

  'BİLİYORUM Kİ BENİ UNUTMAYACAKSINIZ'
  ENİS Berberoğlu, kararın ardından şunları söyledi: “Adından başka adliyeyle hiç bir alakası, adaletle alakası olmayan bir sarayın odalarında hukukun katledildiğini defalarca gördük. Biliyorum ki siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım.”

  Berberoğlu, HalkTV yayınında da şöyle konuştu: “Tek söyleyeceğim var: Vatan sağ olsun. Ülkeye, demokrasiye, özgürlüklere, ifade özgürlüğüne, medyaya bir faydası olacaksa ben bir müebbet değil iki müebbet yatarım. Tanıksız, kanıtsız verilen ceza aslında bir kişinin canını yakan bir haberden dolayı, onun bitmek bilmeyen kininden ötürü verildi. 14 ay önce başka bir gazetede çıkmış, işportaya düşmüş bir sır.”

  Enis Berberoğluna 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması


  DEVLET ZORBALIĞI
  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’li vekillerle birlikte İstanbul Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına şu tepkiyi gösterdi: “Herkese karşı bir gözdağı kararıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik bir devlet zorbalığıdır. En açık faşist diktatörlüklerde bile olsa olsa yapılabilecek muhalefet partisine karşı yapılabilecek bir uygulamayla karşı karşıyayız. Gerek CHP, gerek diktatör karşıtları Türkiye’de bu güzel ülkenin diktatörün çiftliği olmasına izin vermeyeceklerdir. Gün gelecek bugün milletvekilimizi tutuklama kararı, 25 yıl hapis kararı vermek suretiyle işlem yapılan bu evraklar, bu dosyalar nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır. Bu haber ilk yapıldığında Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ben onu öyle bırakmam’ demişti hatırlarsanız. Şimdi bugün itibariyle Recep Tayyip Erdoğan’ın o gün söylediği belki gerçek oldu. Ama Erdoğan unutmasın. Bu millet ve Cumhuriyet Halk Partisi onun yaptıklarını yanına bırakmayacaktır.

  Önünde daha istinaf mahkemesi süreci var iken Berberoğlu, bugün bu adliyede yürütmenin emrindeki, yürütmenin ‘gladyo’su şeklinde karar veren hâkim tarafından tutuklanıyorsa, bu tuzun koktuğu yerdir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak direneceğimizi, yargının siyasallaşmasına boyun eğmeyeceğimizi yüce milletimize beyan ve taahhüt ediyorum.”

  Son Dakika: Kılıçdaroğlunun adalet yürüyüşü başlatacağı Güvenparkta hareketli geceSon Dakika: Kılıçdaroğlu'nun 'adalet yürüyüşü' başlatacağı Güvenpark'ta hareketli gece


  Enis Berberoğluna 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

  'KİNDARLIĞIN SONUCU'
  ENİS Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu, eşinin tutuklanmasından hemen sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Morali gayet iyi. Zaten Türkiye’de hukukun ‘h’si yok. Kaç yıldır yaşıyoruz bunu. Dosyada iki isnat var. O iki isnadı delillendiremedi mahkeme. Yani bir suçu yok adamın. Müebbetle başladılar, 25 yıla indirdiler. Duruşmada tutuklanmasına karar verdiler. Protesto ediyorum. Çok büyük haksızlık. Sadece bir yerlere selam vermek, bazı tepelerdekilerin kindarlığı sonucu olan şeyler. Enis Berberoğlu’na değil medyaya, yazılı-sözlü medyaya, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, bütün muhalefete verilen cezadır. Enis içeri giriyor ama burada Cumhuriyet Halk Partisi de tutuklanmıştır.”

  KILIÇDAROĞLU YÜRÜYÜŞ BAŞLATIYOR

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından adalet yürüyüşüne başlayacağını duyurdu. Kılıçdaroğlu’nun milletvekillerine “Ben yürüyorum arkadaşlar, isteyen peşimden gelir” diyerek duyurduğu yürüyüş, Berberoğlu’nun bulunduğu Maltepe Cezaevi’nde bitecek.

  Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) olağanüstü toplantıya çağırdı. MYK’nın ardından da milletvekilleri ile toplandı. Kılıçdaroğlu, izlenecek yol haritası ile ilgili milletvekillerinin önerilerini dinledikten sonra, “Ben yürüyeceğim arkadaşlar. İsteyen peşimden gelir. Arkamda bir kişi de, 1 milyon kişi de, 10 milyon kişi de olur. Bu güne kadar parlamentoda mücadele ettik ama hiçbir şey çözülmedi. Artık direniş zamanı. Adalet için mücadele edeceğiz” dedi.

  CHP lideri Kılıçdaroğlu: Adalet çökmüşCHP lideri Kılıçdaroğlu: Adalet çökmüş

  BUGÜN 11.00’DE
  Kılıçdaroğlu, bugün saat 11.00’de Ankara Güven Park’tan İstanbul’a adalet yürüyüşü başlatacak. Bir Grup Başkanvekili ve 20 milletvekili TBMM’de çalışmalarını yürütürken, diğer milletvekilleri ise Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyüşe katılacak.

  81 İLde EYLEM
  CHP il örgütleri de bugün aynı saatte bulundukları illerde eylem başlatacak. CHP tüm örgütlerine, “provokasyonlara gelmeden sokakta adalet isteğini yükseltin” çağrısı yaptı. Yakın bölgelerden belirlenecek belli iller de İstanbul’a yürüyüş başlatacak.

  ASIL SUÇLULAR YARGILANMIYOR
  “Adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz. Asıl suçluların yargılanmadığı masum insanların yargılanıp hapsedildiği bir süreci yaşıyoruz. Yasadışı yollardan dışarıya silah götürüyorsa birileri o kişilerin yargılanması lazım. Ama gün gelecek onlar yargılanacaktır. Sayın Enis Berberoğlu hiçbir veri, delil olmaksızını 25 yıla mahkûm ediliyor. Hangi hukukla hangi anlayışla? Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklardır.”

  DEVLETE DİNAMİT
  “20 Temmuz darbesini (ohal’in ilanı) yapanlar adaleti yok ettiler demokrasiyi yok ettiler. Hâkim hâkim olmaktan çıktı. Gözünü dikmiş Saray’a, nasıl talimat gelecek ve ben öyle karar vereceğim diye. İlk kez Türkiye bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya, ilk kez. Adaletin olmadığı bir ülke, bir devlet olur mu? Devletin temeline dinamit koyuyorlar devletin temeline, adaletin temeline dinamit koyuyorlar.”

  'SABREDECEK BİR ŞEY KALMADI'
  CNN Türk’te “Ne Oluyor” programında soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Hani derler ya sabır, sabır, sabır, artık sabredecek bir şey kalmadı. Türkiye elden gidiyor, adalet elden gidiyor, devletin çivisi çıkmış. Yapacağınız şey nedir toplumu uyandırma, haksızlığın üzerine gitmektir. Bunu direnerek yapacaksınız. Güçlü olanlar, kayınpederi olan damatlar her türlü barajı aşıyorlar. Ya garibanlar onların hakkını kim savunacak. Ben yapacağım. Adalet sağlanıncaya kadar ben yürüyeceğim. Bıçak kemiğe dayandı.”

  TEPKİLER

  Bülent Tezcan (CHP Sözcüsü): Bu Türkiye de çok net bir faşist hukuk uygulamasıdır, faşizmin geldiği, tek adam rejiminin geldiği son noktadır. Terör örgütlerine destek verenler ile ilgili işlem yapılmazken bir milletvekili hakkında hiçbir hukuki temeli olmayan, siyasi saiklerle verilen böyle bir karar Türk yargı sisteminin ve Türkiye’nin utancıdır.

  Bülent Turan (AK Parti Grup Başkanvekili): Yargı kararına, ‘Saray’ın darbesi’ ifadesi akla ziyandır. Tayyip Erdoğan’a, ona oy verene hakarettir. Yargı kararını yüzde 49’a karşı yapılmış bir karar olarak değerlendirmek siyasi ahlaktan uzak ifadedir. Bir kurul karar verdiği zaman bu milletin Meclis’ini terk etmek, gerekçesi ne olursa olsun kabul edilebilir bir yaklaşım değil. Dokunulmazlıkların kaldırılmasında grubumuza parmak sallayıp, ‘Hodri meydan hepsini kaldırın’ diyen CHP’lilerdi.

  Erkan Akçay (MHP Grup Başkanvekili): Dokunulmazlıkların kaldırılması süreciyle başlayan yargı safahatının sonucu olarak değerlendiriyorum. Gazeteci kimliğine sahip bir milletvekilinin tutuklanması elbette üzücü. Yargı süreci tamamlanmış değil, umarım aklanır.

  Filiz Kerestecioğlu (HDP Grup Başkanvekili): Yargının bağımsız olmadığının tamamen ortaya çıktığı kararlardan birisi bu. Bunun sadece bizim vekillerimizle sınırlı kalmayacağını ifade etmiştik.

  Basın Konseyi: Berberoğlu, sağır sultanın bile duyduğu MİT TIR’ları iddialarıyla ilgili, ‘Devletin sırlarını ifşa etmek ve casuslukla’ suçlanmıştır. ‘Herkesin bildiği sırları’ ifşa etmek, herkesin sahip olduğu bilgileri vermek nasıl casusluk olarak tanımlanır? Bu tutuklama kararı, medyaya ve milletin Meclisine verilen son gözdağı örneğidir.

  Kati Piri (Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü): Ana muhalefet milletvekili Berberoğlu’nun tutuklanmasından şoke oldum ve dehşete düştüm. Bunun ne hukukun üstünlüğü ne de adil yargılanmayla alakası var.

  NE OLMUŞTU: SURİYE'YE GÖTÜRÜLEN MİT TIR'LARI DAVASI

  - Suriye’ye giden 3 TIR, 1 Ocak 2014’te Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, 19 Ocak 2014’te de Adana’da durduruldu. TIR’ların MİT’e ait olduğu ortaya çıktı.

  - MİT TIR’larını durdurdukları gerekçesiyle 34 muvazzaf asker hakkında 5 Nisan 2015 günü gözaltı kararı verildi. TIR’a yönelik operasyonu yürüten savcılar ve Adana İl Jandarma Komutanı hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

  - Cumhuriyet gazetesi, MİT TIR’larına ait fotoğrafları 29 Mayıs 2015’te, ‘İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar’ başlığıyla yayınladı. mCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iki gün sonra, “Bunu özel haber olarak yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu” dedi.

  - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, 25 Kasım 2015’te casusluk suçlamasıyla tutuklandı. 26 Şubat 2016’da tahliye edildiler. m Can Dündar kitabında “Solcu bir milletvekili dostum getirdi görüntüleri” dedi. m CHP’li Enis Berberoğlu hakkında 20 Ağustos 2016’da, TIR’lara ait görüntüleri Dündar’a verdiği gerekçesiyle dava açıldı.

  Enis Berberoğluna 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

  ENİS BERBEROĞLU KİMDİR:
  36 YILLIK GAZETECİ

  CHP milletvekili Enis Berberoğlu, 1975 yılında Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başladı. CNN Türk ve Hürriyet gazetesinde ekonomi müdürlüğü yaptı. Hürriyet ve Radikal gazetelerinde bir süre köşe yazısı yazdıktan sorda Hürriyet gazetesinde yayın koordinatörü olarak görev yaptı. Hürriyet Ankara Temsilcisi koltuğuna da oturan Berberoğlu, 29 Aralık 2009’da Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. 5 yıl görevde kaldıktan sora istifa etti.
  CHP’nin 5-6 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan 18. olağanüstü kurultayında parti meclisine seçildi. 14 Eylül 2014’te CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. TBMM 25’inci ve 26’ncı dönem milletvekili seçildi. Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babası olan 1956 doğumlu Enis Berberoğlu’nun, “Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı