GeriGündem CHP'li vekilden elektroşok sorusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'li vekilden elektroşok sorusu

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, polisin elektroşok cihazı kullanması haberleriyle ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Mustafa Moroğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, polisin bazı durumlarda elektroşok silahı kullanması için çalışma başlattığı açıklamasını hatırlattı. ABD üretimi 100 elektroşok silahı alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, bunların önce Ankara ve İstanbul’da deneneceğini açıkladığını hatırlatan Moroğlu, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

"Elektroşok silahı ölümcül bir silah mıdır? Elektroşok silahının alınmasının nedeni nedir? Bu silahların emniyete maliyeti ne kadardır? İnsan vücudundaki elektrik dengesini bozduğu, kalp pili takılmış kişilerde ölümcül olabileceği ifade edilen bu silahların nerelerde kullanılacağına hangi birim ya da makam karar verecektir? Bu silahların kullanım alanlarının değişmesi mümkün müdür? Haberlerde, ’cihaz başarılı bulunursa emniyet envanterine dahil edilecektir’ denilmektedir. Burada söz edilen başarı kriteri nedir? Cihazın başarılı bulunup bulunmadığına kim karar verecektir?

Uluslararası Af Örgütü’nün açıklamasına göre 2001’den bu yana elektroşok silahı nedeniyle dünyada 400 kişi hayatını kaybetmiştir. Ayrıca aynı kişiye iki defa uygulanması halinde kalp krizine neden olduğu belirtilmektedir. Kalp ve kan dolaşımı sorunlarına da yol açtığı ifade edilen bu kadar riskli bir silahın kullanımı halinde, pek çok olumsuz olayın yaşanması yüksek bir ihtimaldir. Bu silahın alımına dair yaşanacak riskli durumlara ilişkin bir araştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa tüm bu olumsuzluklara rağmen bu kadar riskli bir silahın denenmesinin nedeni nedir?"Yorumları Göster
Yorumları Gizle