Gündem Haberleri

  CHP’li vekil, ’Militan yetiştiriliyor’ dediği kampa girdi, müdürle tartıştı...

  Ali Ekber ŞEN- Mustafa İNSAN/MERSİN, (DHA)
  07.08.2017 - 15:10 | Son Güncelleme:

  Katıldığı bir televizyon programında, ’Militan yetiştiriliyor’ çıkışıyla dikkat çeken CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, o kamplardan biri olarak gösterdiği, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Silifke'deki Fatih Sultan Mehmet Gençlik Kampı’na girerek incelemelerde bulundu. Atıcı, bir süre sonra kampa gelen Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş’le tartıştı.

  Kampta yaz sinema kampına katılan ve belgesel çeken öğrenciler, yönetmen ve hocalar Aytuğ Atıcı'yı görünce, ’Militan Yetiştiriliyor’ sözlerinin kendilerini ve ailelerini üzdüğünü belirtip özür dilemesini istedi. Atıcı ise "militan yetiştiriliyor" çıkışının, geçen temmuz ayında AK Parti Konya Gençlik Örgütünce düzenlenen Diriliş Muştusu konulu etkinlikle ilgili olduğunu, sportif ve sanatsal etkinliklerin yer aldığı kamplarla bir sorununun olmadığını vurguladı.

  MÜDÜR İLE SERT TARTIŞMA

  Aytuğ Atıcı, orada olduğunu öğrenerek gelen İl Müdürü Şaban Güneş’e, geçen temmuz ayı başında AK Parti Konya Gençlik Kolları’nca lise öğrencilerine yönelik düzenlenen ’Diriliş Muştusu Yaz Kampı’na neden izin verdiğini sordu. Atıcı şöyle devam etti:

  "Eğer buna direkt siz izin verdiyseniz sorunum sizinledir. Eğer izni bakanlık verdiyse sorunum bakanlıkladır. Araştırmadan nasıl verirsiniz? Böyle bir dernek, STK olup olmadığını araştırmaz mısınız? Konya AK Partisi İl Gençlik kollarının yaptığı duyuru var. Siz herhangi bir şekilde 'Falanım’ diyen insana buranın kapısını açar mısınız? Çünkü burası bir devlet kuruluşudur. Bunu araştırdığınız zaman basit bir araştırma şu an internete 'Diriliş Muştusu' diye girin, Konya AK Parti İl Gençlik Kollarının yaptığı ilan ve çocukların burada 3 dönem kamp yaptığını görürsünüz.

  Burada siyasi bir partinin, hangi parti olursa olsun bir etkinliğine izin veremezsiniz. Buralara nasıl ki biz evlatlarımızı Milli Eğitim Bakanlığı'na ve her yaşta emanet ediyorsak, bu kamplara da emanet ederiz. Ancak, bir siyasi partiye, bak ayrım yapmadan söylüyorum, emanet edilemez yasa gereğidir. Çünkü bir siyasi partiye üye olması için 18 yaşını doldurması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklar AK parti gençlik kollarında, devletin bu kampında eğitim almışlardır. Eğitim içeriklerini de söyleyeyim isterseniz. Hani siz diyorsunuz ya Çağdaş Atatürk ve laik diyorsunuz. Bu kampta bir tane Atatürk dersi varsa, ben burada hepinizden özür dileyerek çıkıp gideceğim.

  EMİR ÜZERİNE VERDİM

  Müdür Güneş’in "Bana gelen emir üzerine izin verdim" demesi üzerine Atıcı şu yanıtı verdi:

  "Siz burada bürokrat olarak yasadışı bir işe engel olmak zorundasınız. Gençlik Spor Bakanı değil Başbakan dahi size yasa dışı bir emir verirse bu emri reddetmek zorundasınız. Bu kampta bir siyasi partinin eğitim yapamayacağını, 18 yaşın altında çocukların bir siyasi partinin şemsiyesinin altında bulunamayacağını bilmiyor musunuz?’ Ben de anladım ki bakanlıktan bu izin verilmiş. Bakanlığın size göndermiş olduğu liste çerçevesinde bu kampı, ama bilerek ama bilmeyerek AK Partiye açmışsınız. 18 yaş altındaki bebelerin nasıl oturduğunu resimlerde görün. Ondan sonra da bana gelin deyin ki buralarda militan yetişmiyor.

  CHP’li vekil, ’Militan yetiştiriliyor’ dediği kampa girdi, müdürle tartıştı...

  ’BÖLÜCÜ VE HAİN OLMASIN YETER’

  Son derece sert geçen tartışma sırasında İl Müdürü Şaban Güneş ise Atıcı’nın bu sözlerine şöyle karşılık verdi:

  "Diriliş Muştusu nedir, bir topluluktur. İkincisi biz bütün üniversite topluluklarına, gençlik topluluklarına bu fırsatı veriyoruz. Bana aynı yapıda diriliş değil de bilmem sevgi muştusu üniversite topluluğu gelse ona da izin veririm. Benim çizgim şudur, bölücü olmasın, hain olmasın, bayrağını, vatanını milletini seven her gence devletimin tesisleri açıktır."

  SİNAMA ÖĞRENCİSİNDEN TEPKİ

   Vekil ve müdürün tartışması bitince, sinema kampına katılan Kastamonulu kurs öğrencisi Muhammed Ilgaz söz aldı. Ilgaz Vekil Atıcı’ya tepkisini şöyle dile getirdi:

  Benim ailem beni arıyor ’nedir bu’ diye. Benim ailem Cumhuriyet Halk Partisi üyesi, ben de 20 yaşındayım. Atatürkçü Düşünce Derneği Kastamonu Genel Sekreteriyim. ADD Genel merkezinde de gençlik Koordinatörlüğü yapıyorum. Ben ve CHP’li birçok arkadaşımız var. Siz burada herhangi bilgi almadan, siz bize Militan dediniz. Siz "Burada militan yetiştiriyorsunuz" dediniz. Siz bizden özür dilemek zorundasınız. Bizim gurumuz kırıldı. Ailemden çok fazla kişiye söyledim ben. Mersin’e Gençlik ve Spor Bakanlığı sinema kampına gidiyorum dedim. Siz bir yafta yapıştırdınız bize.Yapacağınız özür veaçıklama gururumuzu, bir noktada haysiyetimizi düzeltecek. Bunun için sizden buradaki 142 gençten özür dilemenizi bekliyoruz.

  ’SAVAŞ DEĞİL SEVGİ FİLMİ YAPIN’

  Bu sözleri sessizce dinleyen CHPli Atıcı, daha sonra sinema yaz kampı yetkilileri ve tepki gösteren öğrenciye şu yanıtı verdi:

  "Burada şu anda sanatsal etkinlik yaptığınız bizim tarafımızdan da görülmüş ve takdir edilmiştir. Burada yaptığınız işin bir önceki kamplarda yapılanla ilgisinin olmadığını görmüş durumdayız.

  İstediğiniz özgür ortamda, isteğiniz şekilde çalışmalarınızı yapın. Siyaseti bir kenara bırakın bir vatandaş, bir birey olarak demin de söyledim, şimdi de söylüyorum. Benim dileğim sizden sevgi üzerine filmler yapmanızdır. Çünkü bizim ülkemizde şu anda savaş değil, sevgi eksik. Eğer sevgiyi yerine koyarsanız, sevgi ile birliktelikle ilgili senaryolar yaparsanız burada rol alırsanız, ülkemizin birliğine bütünlüğüne destek olmuş olursunuz.

  Vekil Atıcı, kampı bir süre gezip ilgililerden bilgi aldıktan sonra ayrıldı.

  Etiketler: son dakika , haber , öğrenci , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı