GeriGündem CHP'li Tanal: AK Parti kapatılsın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'li Tanal: AK Parti kapatılsın

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, AK Parti’nin kapatılması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'adil yargıyı etkilemeye teşebbüs ve görevi kötüye kullanma' suçlarından cezalandırılması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Tanal, Başbakan Erdoğan’ın Genişletilmiş Grup Toplantısı’nda söylediği 'Yargıya zaten gerekenleri söyledik, gereğini yapıyor' sözlerini hatırlatarak, Başbakan’ın 'yargı görevi yapanı etkileme' ve 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçları işlediğini savundu.

Tanal yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Anayasa’nın 138/2. Maddesine göre 'Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez. Genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Ayrıca Anayasanın 36’ıncı Maddesi ile güvence altına alındığı üzere herkes adil yargılanma hakkına sahiptir. Yargı görevi yapan hiçbir şekilde etki altına alınmamalı ve adil yargılama hiçbir açıklama ile etkilenmeye çalışılmamalıdır. Bu nedenlerle AKP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başavcılığına, aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında tarafından dile getirilen söylemlerle ’adil yargıyı etkilemeye teşebbüs ve görevi kötüye' kullanma nedenleriyle suç duyurusunda bulundum."Yorumları Göster
Yorumları Gizle