GeriGündem CHP'li Özyürek'ten Unakıtan'a terör sorusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'li Özyürek'ten Unakıtan'a terör sorusu

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, “TSK'nın 1 milyar 277 milyon YTL'lik artı veren ödenekten Aktütün Karakolu gibi yerlerin yapımına aktarmak istediğini, ancak Maliye Bakanlığı yetkililerinin bunu uygun görmediğinin” gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sordu.

Özyürek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Aktütün Karakolunda 17 askerin şehit olmasının ardından karakolun konumuna ilişkin açıklamalarda “Karakol binasının yerinin değiştirilmesi konusunda askeri yetkililerin olaydan önce değerlendirme yaptıklarını, ancak kaynak sorunuyla karşılaşıldığının” kamuoyuna duyurulduğunu belirtti.

Özyürek, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın açıklamaları doğrultusunda, “Harcama kalemleri arasında kaydırma talebinin Maliye Bakanlığına iletildiği, 1 milyar 277 milyon YTL'lik artı veren bir ödenekten bu ve benzeri yerlerin yapımı için aktarım istendiği doğru mudur? Ancak Maliye Bakanlığı yetkilileri yazılı olarak yapılan bu başvuruyu uygun görmeyip, vize vermediği ve bu paranın Hazineye aktarıldığı doğru mudur?” diye sordu.

Mustafa Özyürek, “TSK'nın böylesine çok önemli talebi eğer reddedildiyse, bunun gerekçeleri nelerdir? TSK'nın güvenliğine ilişkin bu tip taleplerinin karşılanmamasının yarattığı güvenlik zaaflarının Maliye Bakanlığı farkında mıdır?” sorularının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın cevaplandırmasını istediği soru önergesinde, Türk Ceza Kanununda yer alan Etkin Pişmanlık Yasasından kaç kişinin faydalandığını sordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle