Gündem Haberleri

  CHP'li Özyürek: Kar payından 1 kuruş almadık

  Hürriyet Haber
  31.01.2006 - 15:37 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, CHP'nin, İş Bankası'nda Atatürk'ün vasiyetinin gereği olarak 4 yönetim kurulu üyesi ile gözetim ve denetim görevi yaptığını belirterek, “CHP, İş Bankası'ndan bugüne kadar bir kuruş kar payı almamıştır” dedi.

  Özyürek, CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ile Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün, CHP'ye yönelik “haksız ve insafsız suçlamalarda” bulunduğunu söyledi. 
  CHP'nin, dünyada, bir banka yönetiminde temsilci bulunduran tek parti olduğunu ifade eden Özyürek, Atatürk'ün vasiyetnamesinde, İş Bankası'ndaki hisselerinin yönetim ve gözetimini CHP'ye verdiğini anımsattı.

  Özyürek, CHP'nin, bu vasiyetin gereği olarak 4 yönetim kurulu üyesi ile burada gözetim ve denetim görevi yaptığını belirterek, “İş Bankası'ndan, CHP bugüne kadar bir kuruş kar payı almamıştır, bundan sonra da almayacaktır. Çünkü Atatürk'ün vasiyetinin gereği budur” dedi.

  "BU KURUMLAR O KURUMLAR DEĞİL"

  Atatürk'ün vasiyetinin gereğinin, buradan elde edilen nemanın, Türk Dil ve Türk Tarih kurumlarına verilmesi olduğunu ifade eden Özyürek, şöyle konuştu:

  “Bu kurumlar, Atatürk'ün vasiyetinin yapıldığı tarihteki kurumlar değildir. Bu kurumlar 12 Eylül'de kapatıldı. 12 Eylülcülerin kendilerine göre dizayn ettikleri iki kurumla karşı karşıyayız. Bunlar, dava açmak suretiyle kar paylarının kendilerine ödenmesini istemektedir. Konu yargıdadır. O paralar İş Bankası'nda bloke hesapta tutularak, nemalandırılmaktadır. Yargı, bu kurumlara ödenmesi yönünde karar verirse, elbette bu paralar ödenecektir.”
    
  YASA TEKLİFİ
    
  Özyürek, Başbakan'ın, bu konularda “gerçek dışı” konuştuğunu savunarak, Erdoğan'ın, CHP ile İş Bankası'nın ilişkisini ilk kez tespit edip, büyük açıklama yapıyor gibi bir tavır takındığını söyledi.
    
  Mal bildirimlerini 2005'te yenilediklerini, bunların, TBMM Başkanlığı'nda kapalı zarfların içinde olduğunu ifade eden Özyürek, ”Biz diyoruz ki Sayın Başbakan çık, 'Oraya verdiğim mal bildiriminin unsurları şunlardır' de. Biz tahmini olarak bir değerlendirme yapıp, kamuoyuna sunduk. Oradaki rakam doğru mu yanlış mı hiç değilse bunu söyle. Bunları söylemiyor” diye konuştu.
    
  Özyürek, konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırladıklarını; siyasilerin mal bildirimlerinin aleni olmasını, TBMM Başkanı'nın bunları açıklamasını ve Resmi Gazete'de yayınlanmasını öngördüklerini bildirdi.
    
  Mal bildiriminin açıklanmasının yetmediğini, bu bildirimdeki artışların kaynağının da açıklanması gerektiğini vurgulayan Özyürek, iktidarın, “nereden buldun yasasını” kaldırdığını söyledi. Özyürek ”Bunlar servetlerini, servetlerinin kaynağını açıklamaktan korkarlar” dedi.
    
  UNAKITAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
    
  Özyürek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, vergi inceleme elamanlarının sahip olduğu bilgileri açıkladığını, Unakıtan ve o bilgileri ulaştıran bürokratlar hakkında, yarın suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.
    
  Haluk Koç da “Sayın Başbakan, CHP'nin, İş Bankası'nın 1 kuruşluk kaynağını kullandığını ispat etsin, önünde özür dileyelim. İspat edemezse, müfteridir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı