Gündem Haberleri

  CHP'li Özel'den 'tutuklu milletvekilleri de oy kullansın' talebi

  AA
  18.06.2013 - 18:48 | Son Güncelleme:

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP'nin grup yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı üyelikleri için yapılacak aday seçimlerde, CHP'nin tutuklu milletvekillerinin de oy kullanmasını istedi.

  Özel, CHP Grup Başkanlığı'na yaptığı başvuruda, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın, iki yıldır, anayasaya, yasalara, demokrasiye ve vicdana aykırı bir şekilde Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunu ifade etti.

  Balbay ve Haberal'ın, yasama faaliyetlerine katılmasalar da milletvekili özlük haklarına sahip olduğunu belirten Özel, başvurusunda şunları kaydetti:

  "Hem Siyasi Partiler Kanunu'nun 24. maddesine hem de Grup İç Yönetmeliğimizin 2. maddesine göre grubumuzun üyesidirler. Bu nedenle Grup Yönetimimiz tarafından gerekli çalışma, hazırlık ve görevlendirmeler yapılarak iki milletvekilimizin, yapılacak seçimlerin en azından ilk turunda oy kullanmalarının sağlanması, böylesi bir demokrasi ayıbının yaşandığı süreçte büyük önem taşımaktadır. Bu uygulama, taşıyacağı sembolik değerinin yanı sıra, partimizin konuya yönelik tüm tutum, yaklaşım ve politikalarına da fevkalade önemli katkı sağlayacaktır. Milletvekili seçilişlerinin 2. yıl dönümünde 12 Haziran 2013 günü yaptığım ziyarette bu düşüncemi kendilerine aktardım. Hem sayın Balbay hem de sayın Haberal böyle bir uygulamadan büyük memnuniyet duyacaklarını ifade ettiklerinden, bu başvuruyu Grup Yönetimimize yapmayı uygun buldum."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı