Gündem Haberleri

  CHP'li Oyan istifa etti

  ANKA
  01.10.2007 - 12:56 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve MYK üyesi Oğuz Oyan, bu görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

  CHP'de kurultay öncesi başlayan hareketlilik sürüyor. CHP'de Baykal yönetiminin önemli isimlerinden Oğuz Oyan, Parti Meclisi, MYK ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinden istifa etti. Oyan, istifa gerekçelerini iki sayfalık bir yazılı açıklamayla duyurdu.

  CHP'li Oyan, yazılı açıklamasında, "22 Temmuz sonrasında çekilmeyi bugüne kadar betletmemin nedeni, bazı eski parti yöneticileri ile sarımuhalefetin fırsatçı çıkışlarının geçmesini beklemek ve Parti'nin tüm kademelerinin büyük bir özveriyle gerçekleştirdiği 9 Eylül 2007 Anıtkabir buluşmasına herhangi bir zarar vermemek kaygısı olmuştur" dedi.

  "PARTİ İÇİ ÇIKIŞLARDAN BAĞIMSIZIM"

  Oyan, istifasının son günlerde ortaya çıkan muhalif hareketlerle ilgisi olmadığını ifade etti. Oyan, şunları söyledi:

  "İstifamı daha fazla geciktirmememin nedeni ise, ülkenin ve partinin önünde duran gelişmelere partinin yeni yönetim ve anlayışlarla hazırklanması hızlandırmak arzusudur. Bu istifamın, son günlerdeki Parti içi çıkışlardan da bağımsız olduğunu belirtmek isterim. Gelecekteki siyasi stratejinin ve temel hedeflerin belirlenmesi, yerel seçimlerin başarıyla sonuçlandırılması için acil eylem planı oluşturmak amacıyla CHP örgütüyle birlikte yoğun bir çalışmayı zorunlu görüyorum. Bu nedenle önümüzdeki günlerde hem görüşlerimi anlatmak hem partililerimizin düşüncelerini dinlemek ve öğrenmek amacıyla il ve bazı ilçe örgütlerimizi ziyaret edeceğim."

  "SEÇİMLERDE BAŞARILI OLAMADIK"

  Oyan, CHP'nin yeniden faaliyet geçtiği 1992 yılından bu yana 4 genel seçim ve 3 yerel seçimde, inandıkları siyasi hareketi başarı ulaştıramadıklarını söyledi. Oyan, parti içinde öfkeyle suçlu aramak yerine, en kısa zamanda kurultaya gidilmesi gerektiğini belirtti.

  Oyan, "Bu kurultay tarihi ilk Parti Meclisi'nde belirlenmeli ve Kurultay süresi Parti'nin politikalarını, olgunlaştıracak yöndeki yapıcı tartışmaları kısıtlamayacak uzunlukta tutulmalıdır" dedi.

  Oyan, 22 Temmuz seçimlerinden sonra CHP'de büyük bir travma yaşayan ve motivasyonunu yitiren parti örgütü ve tabanı karşısında parti üst yönetiminin 2007 seçim sonuçlarından hiç etkilenmemiş gibi değişmeden durmasının düşünülemeyeceğini vurguladı.

  "MYK ÇEKİLMELİ "

  Oyan, önümüzdeki süreçte MYK'nin çekilmesi gerektiği konusundaki görüşlerini şu şekilde ifade etti:

  "Parti içi çatışmaları, tasfiyeleri, hizip zıtlaşmalarını, bunların sonucunda örgütün yıpratılmasını ve bölünmesini önleyebilmek ve önyargısız, baskısız bir Kurultay hazırlayabilmek üzere mevcut MYK çekilmeli ve Parti Meclisi, üyelerin serbest iradesiyle, bütünüyle yeni bir MYK seçmelidir. Partiyi sakınmak kaygısı, kişileri korumak kaygısının çok önüne geçmelidir."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı