Gündem Haberleri

  CHP'li Oran'dan MHP'ye sert eleştiri

  Cengizhan ÇATAL / ANKARA - AA
  05.09.2012 - 09:30 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, MHP'nin yürüttüğü politikalarla “AK Parti'nin koltuk derneği rolünü ısrarla sürdürdüğünü” savunarak, CHP olarak terörle mücadele edecek güç ve bilgiye de terör örgütü PKK'nın beslendiği çözümsüzlük tuzağına düşmeden, demokratikleşme için gereken adımları atma cesaretine de sahip olduklarını belirtti.

  Oran, yaptığı yazılı açıklamada, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın CHP'ye yönelik eleştirilerinin dayanaksız olduğunu, MHP'nin “AKP ile sıfır sorun politikası” çerçevesinde hareket ettiğini savundu.

  CHP'nin terör sorununun çözülmesi için bütün partilere yaptığı çağrıya AK Parti ve MHP'nin arkasını döndüğünü kaydeden Oran, TBMM'nin terör ve Suriye gündemiyle toplanması için yaptıkları davet sırasında da MHP'nin “tatiline devam ettiğini” iddia etti.

  Oran açıklamasında, “Bu politikaları ile bugün MHP, AKP'nin koltuk değneği rolünü ısrarla sürdürmektedir. Seçim döneminde kendi yöneticilerine karşı yapılan operasyonlara dahi sessiz kalan, bir milletvekilleri tutuklu olmasına rağmen milli iradeye sahip çıkmakta güçlük çeken MHP bu politikalarını kimseye anlatamıyor” ifadesini kullandı.

  Terörün basın açıklamalarıyla çözülemeyeceğine işaret eden Oran, “Vuvuzela çalarak haber olursunuz ama akan kanı durduramazsınız. Kimse 25 yıldır söylediği cümleleri durmaksızın tekrar ederek bu sorunu çözemez. Kanı durduracak tek politika teröre sıfır taviz, yüzde yüz demokratikleşme, herkesin doğduğu yerde doyduğu ve onuruyla yaşadığı Türkiye idealidir” değerlendirmelerinde bulundu.

  Bölgede yaşanan gelişmeler sebebiyle terör örgütünün stratejik imkan bulduğunu kaydeden Oran, MHP'nin bölgedeki gelişmeleri iyi okuması gerektiğini savundu. Oran, CHP olarak terörle mücadele edecek güç ve bilgiye de terör örgütü PKK'nın beslendiği çözümsüzlük tuzağına düşmeden, demokratikleşme için gereken adımları atma cesaretine de sahip olduklarını belirtti.

  Oran açıklamasında, “Cumhuriyeti kurmuş 89 yıllık CHP, bu ülkenin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün, milli çıkarlarının ve Misak-ı Milli ile belirlenmiş olan sınırlarının, her yerde ve her zaman garantisidir. Sosyalist Enternasyonel'de, başka bir organizasyonda veya bu dünyadaki herhangi bir masada bu değerlerin koruyucusu ve garantisiyiz, bu ilkelere aykırı hiçbir gelişmeye asla izin vermedik, vermeyeceğiz de” ifadelerine yer verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı