Gündem Haberleri

  CHP'li milletvekillerinden Kılıçdaroğlu'na destek

  A.A
  17.05.2010 - 14:00 | Son Güncelleme:

  CHP'li 60'a yakın milletvekili, CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdiler.

  Kılıçdaroğlu'nu desteklemek amacıyla Parlamentoda düzenlenen ortak basın  toplantısında, açıklamayı CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl yaptı.

  Deniz Baykal'ın; maruz kaldığı çirkin saldırının ardından saygın bir  davranış sergileyerek Genel Başkanlık görevinden istifa ettiğini hatırlatan  Bingöl, “Gerek istifasında, gerekse sonraki günlerde yaptığı açıklamalar, CHP'de  yeni bir dönemin başlatılması gerektiği ve kendisinin de aday olmayacağı yönünde  olmuştur” dedi.

  CHP'liler olarak yıllardır birlikte siyaset yaptıkları Türkiye ve  Partilerine önemli hizmetleri olan ve istifa ederek onurlu bir davranış  sergileyen Baykal'ı sahiplenmelerinin son derece doğal olduğunu kaydeden Bingöl  şöyle konuştu:
  “Bu yaşananlar partimizin ve Genel Başkanımızın bugüne kadar uğradığı ve  bundan sonra uğrayabileceği haksızlıklara ve saldırılara karşı CHP'lilerin nasıl  kenetlendiklerinin bir göstergesidir. Sayın Genel Başkanımızın istifasından  sonraki günlerde, kamuoyunda, hafta sonunda yapılacak kurultayda genel başkanlık  adaylığı ile ilgili değişik isimler gündeme gelmiştir. Memnuniyetle görülmüştür  ki CHP'de genel başkanlık yapabilecek çok değerli siyasetçiler vardır. Bu da hiç  kuşkusuz CHP'nin siyasi zenginliğinin göstergesidir. Bu süreçte kamuoyunda bu  konuda çokça değerlendirmeler yapılmış, medyada yoğun katılımlı anketler ilgiyle  takip edilmiştir.

  Bu süreçte sıklıkla konuşulan isimlerden birisi de Sayın Kemal  Kılıçdaroğlu olmuş ve ilk günden itibaren kamuoyunda Sayın Kılıçdaroğlu ile  ilglili çok olumlu bir yaklaşım sergilenmiştir. Nihayet bugün Sayın Kılıçdaroğlu,  kendi özgür iradesiyle ve büyük bir kararlılıkla toplumun her kesimden gelen  talepleri dikkate alarak Genel Başkan adaylığını açıklamıştır.”

  Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasından hemen sonra Ankara'da bulunan  milletvekileri olarak, Ankara dışında bulunanlara telefonla ulaşarak bir araya  gelip gelişmeyi değerlendirdiklerini kaydeden Bingöl, kendi özgür iradeleriyle  Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklediklerini açıkladı. Bingöl, “Bu tavrımızla  Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal'ın yeni bir dönemin başlatılması isteğini de  yerine getirmiş oluyoruz” dedi.

  MESAJI DOĞRU ALGILADIK

  CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Biz,Genel Başkanımızın hem istifa sürecinde hem daha sonra yaptığı açıklamalarındakimesajı doğru algıladık” dedi.

  Parlamentoda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığa adaylığınıdestekleyen milletvekilleriyle ortak basın toplantısı düzenleyen Bingöl, listedeismi bulunan milletvekillerinin adını okudu. Listede adı olmayan milletvekilleribulunduğunu belirten Bingöl, özellikle MYK üyelerinin farklı konumları olduğuiçin görüşlerine başvurulmadığını söyledi. MYK üyelerinin bugün toplantıyapacaklarını anımsatan Bingöl, toplantı sonrasında yapacakları açıklamadatavırlarının ortaya çıkacağını ifade etti.

  Aynı şekilde Deniz Baykal'ın seçim bölgesi Antalya milletvekillerine degörüşlerini sormadıklarını anlatan Bingöl, “Onları zora sokmak istemedik. Kendiözgür iradeleriyle karar vermelerini sağlamak adına... Bu arkadaşlarımız dışındapartimizin genel sekreteri ve grup başkan vekillerimiz de var. Onlar dagörüşlerini açıkladılar zaten” diye konuştu.

  Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bingöl,“Elinizdeki listede kaç milletvekilinin imzası var?” sorusuna, “Sayı söyleyipbağlayıcı olmak istemiyorum. Çünkü henüz görüşemediğimiz milletvekilleri var amalistede 58 imza var şu anda” yanıtını verdi.

  Bir başka gazetecinin, “(Değerlendirme yaptık kendi aramızda) dedinizama Sayın Baykal'ın önceki açıklamalarını dikkate alırsak, 'Baykal'ın işaretettiği kişi anlamı' çıkarabilir miyiz?” sorusu üzerine Tekin, “Biz, Sayın GenelBaşkanımızın hem istifa sürecinde hem daha sonra yaptığı açıklamalarındaki mesajıdoğru algıladık. Sayın Genel Başkanımız, istifa ederek onurlu bir tavır sergiledive 'yeni bir sürecin başlatılması gerektiğini, yeni bir Genel Başkan adayınınortaya çıkması gerektiğini' ifade etti. Biz bunu doğru algıladık” diye konuştu.

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendileriyle ya da bir başkasıyla öncedengörüşerek adaylığını açıklamadığını vurgulayan Bingöl, şunları söyledi:

  “Siz de çok yakından takip ettiniz Sayın Kılıçdaroğlu, kendideğerlendirmeleri sonucunda özgür iradesiyle kararlı bir tutum sergileyerek,toplumun ve partinin beklentisine yanıt verecek bir tavır sergilemiştir. SayınGenel Başkanımızın bundan sonraki tavrının ne olacağını kendisi mutlakaaçıklayacaktır ancak Sayın Baykal ile Kılıçdaroğlu'nun görüşmesinin içeriğini,detayını bilmiyoruz. Biz sabah yaşanan bu gelişme üzerine milletvekilleri olaraksorumluluğumuzu yerine getirmek üzerine değerlendirme yapma ihtiyacı hissettik vebu sonucu vardık.”

   

  DESTEK VEREN MİLLETVEKİLLERİ

   

  Kılıçdaroğlu'na destek veren milletvekilleri şunlar:

  Güldal Mumcu, Tekin Bingöl, Ali Koçal, Hüseyin Ünsal, Akif Ekici, GürolErgin, Ahmet Küçük, Yaşar Tüzün, Kemal Demirel, Bayram Meral, Fatih Atay, ErolTınastepe, Abdürrezak Erten, Oğuz Oyan, Haluk Koç, Ensar Öğüt, Halil Ünlütepe,Gökhan Durgun, Murat Sönmez, Eşref Karaibrahim, Orhan Ziya Diren, Abdullah Özer,Sacit Yıldız, Hulusi Güvel, Birgen Keleş, Şevket Köse, Durdu Özbolat, MevlütAslanoğlu, Vahap Seçer, Osman Coşkunoğlu, Ali Rıza Ertemür, Yaşar Ağyüz, İsa Gök,Ali Arslan, Malik özdemir, Tansel Barış, Rahmi Güner, Metin Arifağaoğlu, TurgutDibek, Bilgin Paçarız, Şahin Mengü, Şinasi Öktem, Ali Oksal, Muharrem İnce, RasimÇakır, Engin Altay, Gaye Erbatur, Mevlüt Coşkuner, Atilla Kart, Akif Hamzaçebi,Çetin Soysal, Abdüllaziz Yazar, Derviş Günday, Ali Topuz, Necla Arat, Önder Sav,Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı