Gündem Haberleri

  CHP'li Kılıçdaroğlu'na 'hamili karar' cevabı

  A.A
  24.12.2009 - 15:31 | Son Güncelleme:

  Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen kararın usul ve kanuna uygun olduğunu bildirdi.

  Başsavcı Kuş, makamında yaptığı açıklamada, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen bir mahkeme kararında, ilgili yasanın öngördüğü, “arama nedeni, aranacak kişi, arama yapılacak yer ve diğer adresler” gibi zorunlu bilgilerin yer almadığı, hatta aranılacak şüphelilerin isim ve adreslerin bulunduğu bölümün boş olduğu, adeta (boş arama kararı) verildiği yönünde gerçeği yansıtmayan iddiaya dayalı haberlerin yer alması nedeniyle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

  Erzurum 2. Ağır ceza Mahkemesinin 18 Kasım 2009 tarihindeki “El Koyma ve Arama Kararı”nı anımsatan Kuş, açıklamasında şunları bildirdi:
  “Hakim tarafından verilen bu kararın usul ve kanuna uygun olduğu görülmektedir. (Kararda aranılacak şüphelilerin isim ve adresleri de açıkça yazılmıştır.) Bu kararda boş bırakıldığı belirtilen isim ve adreslerin, konunun hassasiyetine ve gizliliğine binaen delil karartma durumunun önüne geçilmesi açısından isim ve adreslerin üzeri kapatılarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca (CMK'nın 250. Maddesi ile Yetkili Görevli) 18.11.2009 saat 11.34'te, kurumlar arası çatışmaya sebebiyet vermemek ve ilgili makamın nezaketen bilgilendirilmesine yönelik olarak, Erzincan Merkez komutanlığına faks çekilmiştir. Görevli Cumhuriyet savcıları da faksın çekilmesine müteakip Erzincan'a hareket etmişlerdir.”

  Başsavcısı Kuş, anılan kararın aslının daha sonra Erzurum Savcıları tarafından gerek Erzincan Merkez Komutanlığı görevlilerin, gerekse arama ve mahallinde bulunan şüpheliler ile şüpheli temsilcilerine gönderildiğini kaydetti.

  Kuş, durumun bilahare de mahkeme kararının icrası, yine yetkili Cumhuriyet Savcılarının katılımıyla Merkez Komutanlığı görevlileri ve Erzincan 3. Ordu Komutanlığı Askeri savcısıyla birlikte yerine getirildiğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı