Gündem Haberleri

  CHP'li Ersin: "MİT binası baskını yasadışı"

  Recep DEMİRCİ/ ERZİNCAN, (DHA)
  21.12.2009 - 14:55 | Son Güncelleme:

  ERGENEKON soruşturması kapsamında tutuklanan Erzincan MİT görevlileri ile Erzurum Cezaevi'nde görüşen CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ahmet Ersin, “Erzurum ve Erzincan’da aldığım bilgilerden dehşete düştüm. MİT gibi bir kuruma nasıl sen ayağına çizmeyi çekip de girersin. Böyle bir şey var mı?” dedi.

  Erzincan İl Jandarma Komutanlığı'ndan İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ertan, yardımcısı üsteğmen Ersin Ergut ve Astsubay Orhan Esirger’in 25 Kasım, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları S.B.İ. ve K.Ü.’nün de 7 Aralık günü tutuklanarak Erzurum H Tipi cezaevine konulduklarını anımsatan Milletvekili Ahmet Ersin, CHP Erzincan İl Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Erzincan ve Erzurum’da yaptığı incelemelerle ilgili bilgi veren Ahmet Ersin, şunları söyledi:

  “Üç Jandarma İstihbarat elemanı tutuklandı. MİT binasına yasa dışı bir baskın yapılarak MİT görevlileri paldır, küldür gözaltına alındılar, tutuklandılar. Erzincan merkezde olup, bütün Türkiye’yi de kapsayan cemaat soruşturması başlatan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı hakkında da hemen apar topar Adalet Bakanlığı Müfettişleri görevlendirilerek dosyaları elinden alındı ve Erzurum Özel Yetkili Savcıya verildi. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı hakkında 26 yıl hapis cezası istemi ile iddianame düzenlendi ve mahkemeye verildi. MİT personeli niçin tutuklandığını bilmiyor. Ne sorguda, ne savcılıkta ne de emniyette herhangi bir suçlama getirilmemiş. Halbuki tutuklanan kişinin neden tutuklandığını bilmesi en doğal insan hakkıdır. Çok ciddi bir insan hakkı ihlali var. MİT personeli hakkında söylüyorum.”

  ‘DEHŞETE DÜŞTÜM’

  Askeri personelle görüştüğünde de daha farklı şeyler çıkacağına inandığını belirten Ahmet Ersin şöyle devam etti:
  “Dün ve bugün aldığım bilgilerden dehşete düştüm. Savcının MİT personeli hakkında soruşturma yapabilmesi için, bir defa Başbakanın onayının, olurunun alınması lazım. Böyle bir şey yok. Keyfi bir şekilde Erzurum’dan binmiş arabasına gelmiş buraya 20- 30 tane polisi almış arkasına, paldır küldür girmişler MİT binasına. Apar topar da adamları kaldırıp götürmüşler. Böyle bir şey var mı ya? Bu ne düzenidir? Hukuk düzeni mi başka bir şey mi? Keyfiliğin bu kadarı da can yakıyor. Keyfiliğin bu kadarı da artık tahammül edilemez noktaya geliyor. Herkes ayağını denk alması lazım. Bu memleketin kurumları var. Bu kurumların görevleri var. MİT gibi bir kuruma nasıl sen ayağına çizmeyi çekip de girersin böyle bir şey var mı?“

  ‘TARİKAT CUMHURİYETİNE DÖNÜŞTÜRME ÇABALARI’

  ‘İlk adım’ ve ‘ilk işaret fişeği’nin Erzincan ile Erzurum’dan atıldığını ileri süren Ahmet Ersin, bu soruşturmanın sonrasında gelişen olayların çok ciddi olduğunu söyledi. Ahmet Ersin, burada yaşananların laik cumhuriyeti, ‘tarikat- cemaat cumhuriyeti’ne dönüştürme operasyonunun ilk adım ve işaretleri olarak kabul ettiklerini belirtti. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlere karşı çok ciddi bir girişimin başlamakta olduğunu tespit ettiğini savunan Ersin, bu davranışların yakışmadığını kaydetti. CHP İzmir Milletvekili TBMM İnsan Hakları Komisyon Üyesi Ahmet Ersin, “Türkiye’nin istikbali, rejimi, savunması ve güvenliği ile resmen alay ediyorlar. Resmen, Türkiye’nin güvenliğini ve rejimini tehdit eden bazı girişimlerin olduğunu tespit ettim. O nedenle dehşete düştüğümü söylüyorum” diye konuştu.

  ‘ÖZEL YETKİLİ SAVCILAR KEYFİ DAVRANAMAZ’

  TBMM İnsan Hakları Komisyon Üyesi Ahmet Ersin, CMK’nın 250’nci maddesinin özel yetkili savcılara çok geniş yetkiler verdiğini ve işlerine geldiği gibi yorumladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:
  “Kendilerini HE-MAN gibi görüyorlar. ‘En büyük benim, benden büyüğü yok’ havasındalar. Görev yaptığı bölgelerde yasaya, yasalara bağlı kalmayıp, hukuku işletmeyi çok da gerekli görmüyorlar. O yüzden de özel yetkili savcıların çoğu süreç içinde sıkıntı yaratmıştır. Yani bir hukuk terörüne dönüşmeden olaylar gelişmeler, bunlara bir çeki düzen verilmesi gerekir. Bunlara hukuka, kanunlara bağlı olduklarını birinin hatırlatması lazım. Keyfiliğin olamayacağını birilerinin söylemesi gerekir. Ama maalesef bazı özel yetkili savcılar kendilerini çok farkı değerlendiriyorlar” dedi.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı