Gündem Haberleri

  CHP'li Dursun ve Baba'dan Baykal'a suçlama

  Ankara
  04.03.2005 - 15:33 | Son Güncelleme:

  CHP’den kesin ihraçları istenen eski Yüksek Disiplin Kurulu(YDK) üyeleri Cafer Dursun ve Engin Baba Genel Başkan Deniz Baykal ve parti yöneticileri hakkında ağır suçlamalarda bulundu.

  Mustafa Sarıgül’ün partiden ihraç edilmemesi yönünde oy kullanan ve isimleri rüşvet iddialarına karışan Eski YDK üyeleri Engin Baba ve Cafer Dursun avukatları Oğuz Akçay ile birlikte Genel Merkeze savunma vermek üzere geldi.

    

  Engin Baba gazetecilere, partiye "hakkı gasp edilmiş" YDK üyeleri olarak geldiklerini ifade ederek "Biz Baykal ve tarikatının çağrısı üzerine buraya gelmedik. Herkes bunu böyle bilsin" dedi.

    

  Baykal’ın partiden Alevileri ve Kürtleri tasfiye etmek istediğini ileri süren Baba Mehmet Moğultay ve Ertuğrul Günay ile ilgili YDK’ya gelen dosyalara kendisinin imza atmadığını söyledi. Sarıgül ile ilgili suçlamalara da imzayla onay vermediğini kaydeden Baba "100 kişinin 99’u Baykal değil Sarıgül diyorsa bende tercih hakkımı kullanırım" dedi. Sarıgül’ün ihracının görüşüldüğü günlerde Baykal’ın üst düzey bazı yöneticileri kendisine göndererek birtakım vaatlerde bulunduğunu öne süren Baba şöyle dedi:

   

  BABA AŞİRET LİDERİYMİŞ

   

  "Ben bunları kabul etmedim. Bunun üzerine de tehdit telefonları aldım. Ben aşiret lideriyim, bu durumda yakın akrabalarım durumdan vazife çıkararak beni koruma altına aldı. Baykal’ın ’bu adamı bitirin, yok edin’ dediğini duydum. Bu çirkinlik yakışmıyor Genel Başkana. Hala korumayla dolaşıyorum eğer benimle ilgili bir durum olursa bilin ki bunun sorumlusu Atatürk’ün koltuğunu hak etmeyen Baykal’dır."

   

  "CHP OLDU KGB"

   

  Baba Baykal’ın ABD’nin partiye yönelik komplo girişimlerde bulunduğu yönündeki açıklamalarda "ABD senin gibi bir adamı arasa da bulamaz" dedi. Baykal’ın Bizans oyunlarıyla kurultaydan galip çıktığını söyleyen Baba Baykal’ı partiyi holding gibi kullanmakla suçladı. Baba "Baykal kendisine muhbirlik ve tetikçilik yapanları ödüllendirdi. CHP oldu KGB. Siyaset değil ticaret üretiyor" dedi.

    

  İhracı istenen Cafer Dursun da Baykal’ın kurultayda AKP iktidarına, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlara yer vermediğini iddia etti.

   

  BAYKAL'A MAGANDA BERZETMESİ

   

  Dursun "Baykal maganda ağzıyla bizi suçladı. Yeri geldi savcı oldu, yeri geldi polis oldu, yeri geldi müfettiş oldu" dedi. Sarıgül dışında bazı belediye başkanlarının hakkında iddialar bulunduğunu söyleyen Dursun "Bu kadar aymazlık bu kadar tutarsızlık sana yakışır. Baykal’ın ar damarı çatlamış. Niye işlem yapmadı. Çünkü bunların Genel Başkanlık gibi bir sevdası yok" dedi. Dursun kurultayda çarşaf liste uygulamasından blok liste uygulamasına geçilmesini de eleştirirken "Baykal eşkıyalık yaparak çarşaf liste oylamasını, blok liste oylamasına dönüştürdü" dedi.

    

  Dursun beraberinde getirdiği eski YDK Başkanı İsmet Çanakçı ile kendisinin bir görüşmesini içerdiği ileri sürülen CD’yi gazetecilere dağıttı.

   

  Dursun ayrıca YDK üyelerinden Avni Çelebi ile kendisi arasında geçtiği öne sürdüğü bir kaset kaydını da gazetecilere dinletti.

   

  Dursun ve Baba bu gelişmeler üzerine asıl Genel Başkan Baykal’ın ihraç edilmesi gerektiğini ileri sürerek bu istemi içeren bir dilekçeyi de evrak bölümüne iletti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı