Gündem Haberleri

  CHP'li Canan: Şemdinli olayı Ağca gibi kapatılmak isteniyor

  Hamit ERKUT-Erkan ÇOBANOĞLU/ HAKKARİ,(DHA)
  16.01.2006 - 15:27 | Son Güncelleme:

  CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Şemdinli olayına adı karışan ve tutuklanan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz’in Van'da ayrı, uzman çavuş Tanju Çavuş’un Hakkari'de ayrı yargılanmasını eleştirdi.

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi’nde 9 Kasım 2005'de PKK itirafçısı Seferi Yılmaz’ın kitabevinin bombalanması ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarla ilgili ilk duruşma 18 Ocak tarihinde Hakkari’de başlıyor. Şemdinli’de olaylar sırasında halkın üzerine ateş ederek Ali Yılmaz’ın ölümüne neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan uzman çavuş Tanju Çavuş ilk kez hakem karşısına çıkacak.

  CHP Hakkari Milletvekili Canan, olaya adı karışan ve tutuklanan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz’in Van'da ayrı, uzman çavuş Tanju Çavuş’un Hakkari'de ayrı yargılanmasını eleştirdi.

  Canan, Tanju Çavuş’un da bu olayın içinde bulunduğunu iddia ederek, “Bu ayrı yargılama bu olayın kapatılmayı yönelik bir takım çalışmaların izlenimini vermeye başlamıştır. Aynı Mehmet Ali Ağca olayı gibidir. Bu olay basit görünüp münferit bir olay görülmemelidir. Davanın yeniden birleştirilmesi için hukukçuların itirazda bulunması gerekir” dedi. Canan, olayın iki aşamalı olduğunu, bunların birinin bomba konulması ve halkın üzerine ateş açılması olduğunu iddia ederek şunları söyledi:

  “Bu olay bana göre birbiriyle bağlantılıdır, dolayısıyla yargının her iki eylemi de birlikte değerlendirileceğine inanıyorum. O olayları birbirlerinden ayırmakla münferit bir olay görüp o şekilde değerlendirmek olayın bütünlüğünü bozar ve olayı örgütlü olmaktan çıkarır. O zaman da Şemdinli olayı basite indirilip, doğru bir yaklaşım olamaz. İkisini birlikte değerlendirip ortaya çıkarmak gerekir. Olaydan sonra araç üzerinde inceleme yapılırken açılan ateş bir vatandaşın ölümüne bir çok vatandaşın yaralanmasına sebep olmuştur. Bu olay münferit olarak değerlendirilemez.”

  Van Cumhuriyet Savcılığı’nın Tanju Çavuş olayını görevsizlik kararı verip Hakkari’ye göndermesinin bu olayın kapatılmasında ilk adım olarak gördüğünü söyleyen Milletvekili Esat Canan, “Hukukçular ve avukatlar bu olaya itiraz etmelidirler. Bu olay bir bütün olarak yargı tarafından değerlendirilmeli ve sonuca gitmeli diye düşünüyorum. Bu arada bu incelemede Tanju Çavuş isimli uzman çavuşun oradan geçmesini gerektirecek başka bir maksat ve neden kabul edilemez. Çavuş’un olayın içine dalıp ateş açması maruz görülemez, bu bir meşru müdafaa değildir. Halkın saldırması gibi görünemez, en azından o halkın arasından değil de başka yerden gidebilirdi. Orada inceleme sırasında ateş açması sonunda inceleme yarım kalmıştır. En azından inceleme anında ateş açılması enine boyuna araştırılmalı ve değerlendirilmelidir. Bu olay kapatılmaya yönelik bir takım çalışmaların yapıldığı izlenimini vermeye başlamıştır. Ağca olayı gibi” iddiasında bulundu.

  ŞEMDİNLİ OLAYI ÇOK CİDDİDİR

  CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Şemdinli olayının Türkiye’nin bütünlüğü açısından çok ciddi olduğunu söyledi. Bu olayın ülkenin geleceği açısından ortaya çıkarılması gerektiğini kaydeden Canan, “Bunu söylüyorum ama ne yazık ki gelişmeler karşısında bu olayı kapatılacağı konusunda ciddi işaretler ortaya çıkmaktadır. Elbet olay yargıdadır, yargının işine biz karışamayız. Ama yargının önüne deliller sunulmadığı sürece de bir hukukçu olarak yargının da çok fazla şey yapabileceğine ihtimal veremiyorum” diye konuştu.

  ÖLÜM TEHDİTLERİ ALDIM

  Şemdinli olayından sonra mektupla çok sayıda ölüm tehditleri geldiğini, kendisi ve ailesine yönelik ağır hakaretlerde bulunulduğunu söyleyen Canan, “İmzasız mektuplar geliyor ama bunları pek açıkçası ciddiye almıyorum. Ben Allah’tan başka hiç kimseden korkmam, ben ülke yararına, ülke için bir görev yaptığıma inanıyorum. Bir milletvekili olarak Şemdinli gerçeğini söylemem ülke için bir gerçek olay olarak görüyorum, yararlı bir hizmet olarak görüyorum. Her ne kadar Türkiye’de bir kesim bunu yanlış değerlendiriyorsa da devlet aleyhinde söylediğim her hangi bir şey söz konusu değildir. Tam tersine ülkede Şemdinli ilçemizde ortaya çıkan hukuk dışı bir uygulamanın ortaya çıkarılması ve bir daha hukuk dışı olaya çıkmamasıdır. Bu durumun ülkenin bütünlüğüne ve yararına hizmet getireceğine inanıyorum” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı