GeriGündem CHP'li belediyeye ceza gibi uygulama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'li belediyeye ceza gibi uygulama

MUĞLA Belediyesi'ne, 1967 yılında, çevre ve insan sağlığını tehdit eden derenin üzerini kapatıp, açık pazar yeri haline getirerek kamuya açtığı için, 42 yıl sonra 5 milyon 500 bin lira ecrimisil (kullanma bedeli) çıkarıldı. Defterdarlığın, kanuna göre belediyeye bedelsiz tahsis etmesi gereken yer için ecrimisil çıkarması şaşkınlık yarattı.

Paranın 740 bin TL'lik kısmı İller Bankası'ndan gelen paydan tahsil edildi. Ecrimisil işleminin yerel seçimlerden önce başlatıldığını belirten CHP'li Belediye Başkanı Osman Gürün “Bu Muğla halkına yapılan bir haksızlıktır. Yatırımlarımızın önü kesiliyor. Yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine başvurduk” dedi.

Muğla Belediyesi, 1967 yılında çevre ve insan sağlığını tehdit ettiği, çevreye pis kokular saçtığı, aynı zamanda görüntü kirliliği yarattığı gerekçesiyle, kent merkezindeki derenin üstünü kapattı. Ardından burayı açık pazar yeri yaparak kamuya açtı. Ancak yerel seçimler öncesi, kamuya ait alanların haksız yere işgal edilmesi durumunda özel kurumlara ve şahıslara uygulanan ecrimisil için işlem başlatıldı. Muğla Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü, Muğla Belediyesi tarafından üstü kapatılarak açık pazaryeri yapılan 21 dönümlük yere, 5 milyon 500 bin lira ecrimisil çıkardı. Ecrimisilin 740 bin liralık kısmı İler Bankası'ndan gelen paydan kesildi.

Yıllardır kullanılan alanın yerel seçimlerden önce ecrimisil kapsamına alınmasının tamamen kanun dışı ve haksız uygulama olduğunu iddia eden Belediye Başkanı Osman Gürün, Kamuya Ait Gayrimenkuller Kanunu'nun 11'inci Maddesi'ne göre imar planlarında yer alan ve hazine arazisi üstünde kalan yol, meydan, otopark, yeşil alan, çocuk bahçesi, pazar yeri, mezbaha belediye hizmet binası ve terminallerin defterdarlıklar tarafından bedelsiz olarak belediyelere terk ya da tahsis edilmesi gerektiğini belirtti. Muğla Belediyesi'nin bugüne kadar hazineyle hiçbir sorunu olmadığını belirten Gürün, “Biz hiçbir yeri haksız yere işgal etmedik. Burayı da kamu yararına kullandık. Bütçemizin önemli bir kısmını bu ecrimisil götürecek. Yatırımlarımızın bir kısmını durdurduk, bazı yatırımlarımız da yavaşladı. Bu Muğla halkına yapılan bir haksızlıktır. Yatırımlarımızın önü kesiliyor. Yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine başvurduk” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle