Gündem Haberleri

  CHP'li belediyeden Cem Evi için arsa

  Fırat KESKİNKILIÇ/ EDİRNE, (DHA)
  23.11.2009 - 16:59 | Son Güncelleme:

  EDİRNE Belediyesi kentte ‘Cem Evi’ yapılması amacıyla Cumhuriyetçi Eğitim Kültür Merkezi Vakfı'na 30 yıllığına 9 dönümlük araziyi ayni hak şartıyla yıllık 110 liraya kiraladı.

  Edirne Belediyesi Meclis Salonundaki imza törenine Edirne Belediye Başkanı CHP'li Hamdi Sedefçi, Cumhuriyetçi Eğitim Kültür Merkezi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Karakuş ve Cem Vakfı Kültür Evi Başkanı Akın Demir katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in yaptığı konuşmadan türlü türlü sonuçlar çıkartılmaya çalışıldığını belirten Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, gelişmelerden üzüntü duyduğunu söyledi. Başkan Sedefçi, şöyle dedi:
  “Biz kendi işimize bakıyoruz. Edirne'deki insanlarla kol kola girerek beraber hizmet üretmeye çalışıyoruz. Edirne'de tüm dini tesislere baktığımız açı, niyetimiz hep aynı ve hep iyi niyetle bakıyoruz ve destekliyoruz. ‘Camiler de, kiliseler de, havra da bizim' diyerek yıllardır söylüyorum. Bütün inançlara haklara ve insana saygımız sonsuz. Yıllardan beri de ‘Camiye de, kiliseye de havraya da eşit bakıyoruz' derken bunlardan dördüncüsünü ekleme şansına kavuştuğumuzun müjdesini vermek istiyorum. İnşallah yakında Cem Evleri’ne aynı şekilde olumlu bakıyoruz. Cem Evleri de bizim ibadethanemizdir deyip ibadet yapmaya gideriz diyorum. Edirne'deki Alevi yurttaşlarımızın yıllardan beri Cem Evi talepleri için Edirne Belediye Başkanlığı'na başvuru yaptılar. Edirne Belediyesi de onların beğendiği bir yeri 30 yıllık ayni hak tesisi yapmak şartıyla dini tesis olarak plan tadilatını yapmak şartıyla resmen Cem Evi yapılmak üzere bugün sözleşmeyi imzalayacağız. Kira mukavelesini imzalayacağız ve Cem Evi’nin ilk harcını burada imzalarla atma onuruna erişeceğiz. Cem Evi’miz Cumhuriyetçi Eğitim Külkür Merkezi Vakfı tabelası bulunacak. Ama biz hepimiz buranın Cem Evi olduğunu bileceğiz ve ibadetimizi yapma onuruna ulaşacağız. Alevi kardeşlerimiz islamın aydınlık yüzleridir. Çağdaş, Cumhuriyetçi ve Kemalist insanlardır. Hep ileriye yönelik bir dünya görüşleri vardır.”

  Cem Vakfı Edirne Kültür Evi Başkanı Akın Demir ise, 2003 yılında Kaleiçi semtindeki vakfın şube binasını aldıklarında yine aynı şekilde belediye gelmiştik ve başkanımızdan böyle bir talepte bulunduklarını söyledi. Demir, “Bize kendisi biraz daha süre geçsin acele etmeyin' demişti. Şimdi bunu yaşayacağız inşallah. Edirne'de yaşan tüm alevi bektaşiler adına teşekkür ediyorum” dedi.

  Çok önemli bir ihtiyacın giderilmek üzere olunduğunu belirten Cumhuriyetçi Eğitim Kültür Merkezi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Karakuş ise, “Çok önemli bir ihtiyacı gidermek üzereyiz. Bu bölgede yaşayanların rahatlıkla ibadet edecekleri yerlerin olacaklarını düşünmek çok güzel. Katkılarınızın devam edeceğinden eminiz” dedi.

  Konuşmaların ardından Cem Evi için hazırlana imza protokolleri imza altına alındı.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı