Gündem Haberleri

  CHP'li başkan karaciğer kanserine yenildi

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  16.11.2009 - 10:54 | Son Güncelleme:

  İzmir, yaşamı boyunca birçok kez ölümle burun buruna gelen Çiğli İlçe Belediye Başkanı CHP'li Ensari Bulut'un yasını tutuyor.

  CHP'Lİ BAŞKANIN CENAZESİNDEN FOTOĞRAFLAR

  BİRÇOK KEZ ÖLÜMÜ YENDİ
  Yaşamı boyunca birçok kez ölümle burun buruna gelen Ensari Bulut, daha 6 yaşında yakalandığı bir hastalık nedeniyle vücudunu yaralar sarmış ve doktorların ‘yaşaması mümkün değil’ demesine rağmen doğal yöntemlerle bu hastalıktan kurtulmuş. 24 yaşında iken de Diyarbakır‘da yolda yürürken, nereden geldiği belli olmayan bir kurşunun omzuna isabet etmiş, hastaneye kaldırılan Bulut, bir süre yoğun bakımda kalmış ve ayağa kalkmayı başarmıştı. Başkan Bulut'un başına gelen en ilginç olay, 30 yaşında Gaziemir‘de geçirdiği trafik kazası sonucu ‘Öldü’ diye morga yollanması olmuş.

  Yolda yaşam fonksiyonları çalışmaya başlayan Bulut, birçok ağır ameliyat geçirmiş ve aylar süren tedavinin ardından sağlığına kavuşmuş. 36 yaşına geldiğinde akciğer kanserine yakalanan Bulut, doktorların bir kez daha ‘yaşama şansı az’ demesine rağmen bir mucizeyi daha başararak aylar süren tedaviler sonucunda kanseri yenmiş. 47 yaşında ise bağırsak kanserine yakalanıp bunu da yenen Bulut, 2005 yılında da Karaciğer kanseriyle mücadele etmeye başladı. Bulut, ameliyat ve sonrasındaki yaşama azmi ile tedavisine devam ediyordu. Ancak bu mücadeleden galip çıkamadı ve 53 yaşında yaşamını yitirdi.

  BAŞKAN BABA ELVEDA

  Bulut'un İzmir'deki cenaze törenine, sporu öğrettiği gençler, baleyi öğrettiği çocuklar, her türlü sorunuyla yakından ilgilendiği işçiler, meslek edindirdiği kadınlar ve birlikte yol aldığı siyasetçiler akın etti. Cenazede dersaneye göndererek, üniversiteye kazandırdığı gençler ‘Başkan elveda’ diye bağırdı. Son nefesine kadar ücret ödemelerindeki sorunla ilgilendiği işçiler de onu ‘Emekçinin dostu’ sözleriyle uğurlandı.

  CHP'li Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut, 9 kez atlattığı ölüme sonunda teslim oldu. Bulut'un cenaze töreni 2006 yılında kendi yaptırdığı ve tefrişatıyla yakından ilgilendiği Küçük Çiğli Cemevi'nde yapıldı. Alevi Dedesi Seyit Kamer, dini törende Bulut'un yardımseverliği, dürüstlüğü, sevecenliği ve alçakgönüllülüğü vurguladı. Cenaze törenine CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Canan Arıtman ile Güldal Mumcu dışındaki tüm İzmir milletvekilleri, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Diyarbakırlı Mesut Değer, İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, ilçe belediye başkanları ile binlerce partili ve vatandaş katıldı. Bulut'un iki yıl önce evlendiği eşi Ester Bulut, gözyaşlarına boğuldu. Törende vatandaşlar ağlayarak Bulut'un fotoğraflarını okşadı, yakalarında altı oklu Ensari Bulut fotoğrafı taşıdı. Otomobillere, ilçedeki bilboardlara, üzerinde ‘Seni unutmayacağız’ yazılı posterler asıldı. Binlerce kırmızı karanfil dağıtıldı.

  EMEKÇİNİN DOSTU, GÜZEL İNSAN

  Çiğli Belediyesi önünde düzenlenen törende sunucu Başkan Bulut'u şu sözlerle anlattı:

  “O Çiğli'nin gülen yüzü, gururu. O çağdaş, devrimci, ilerici, aydın. O halk adamı, hizmet sevdalısı. O işçinin, emekçinin dostu. O eğitimci, çocukların başkan babası. O, sıcak, sevgi dolu, sevecen, alçak gönüllü, beyfendi. O dost insan, güzel insan, canımız, başkanımız Ensari Bulut. Çok sevdiği ilçesine hizmet arzusu hiç bitmedi. O kadar çok istedi ki hizmet etmeyi, başkanlığı boyunca kansere hep direndi. Vücudunun çeşitli yerlerine sıçrayan kanseri defalarca yendi. Ama Ensari Başkan bu kez başaramadı, hastalık onu yendi.”

  VAROŞLARA BALEYİ, ÇOCUKLARA GİTARI ÖĞRETTİ

  Kültüre sanata önem veren Ensari Bulut sanat okulları, meslek kursları açtı. Yüzlerce kadına, gence, çocuğa gitarı, baleyi bağlamayı, halk oyunlarını öğretti. “Yaşanılan kent ancak sanatla ilerler” dedi. Gururu olarak gördüğü, kendisinin de bizzat gece gündüz çalıştığı Çiğli Festivali'ni ilçeye kazandırdı.

  ANNESİNİN YANINA DEFNEDİLDİ

  Çiğli Belediyesi önündeki törenin ardından Başkan Bulut, Doğançay Mezarlığı'na 2004 yerel seçimlerinden bir ay önce vefat eden annesinin yanına defnedildi.   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı