Gündem Haberleri

  CHP'li Arıtman Bakan Atalay'ı istifaya çağırdı

  ANKA
  13.10.2008 - 15:27 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Arıtman, İçişleri Bakanı Atalay’ı istifaya çağırdı. Arıtman “Atalay, Engin Ceber’in işkenceye maruz bırakılarak ölümüne neden olanları bir an önce yargıya teslim edip, akabinde derhal istifa etmelidir” dedi.

  CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı istifaya çağırdı. Arıtman “Beşir Atalay, Engin Ceber’in işkenceye maruz bırakılarak ölümüne neden olanları bir an önce yargıya teslim edip akabinde derhal istifa etmelidir” dedi.

  Arıtman yaptığı yazılı açıklamada, karakol ve cezaevlerinde gözaltına alınanların, tutuklu ve zanlıların da birinci insan hakkı olan ‘yaşama hakkı’nın, ‘işkenceye maruz kalmama’ hakkının korunamadığı bir ortam yaşandığını belirterek şunları söyledi:  “İçişleri bakanının direk sorumluluğu ve kusuru vardır. Bu gerekçeyle İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay; Engin Ceber’in işkenceye maruz bırakılarak ölümüne neden olanları bir an önce yargıya teslim edip, akabinde derhal istifa etmelidir. Ancak bu şekilde AKP iktidarının, hükümetin işkenceye sıfır tolerans ve insan haklarına saygı konusundaki sözde eylemleri inandırıcı olabilir. İçişleri Bakanı istifa etmediği veya Başbakanca görevden alınmadığı takdirde hükümetin ve AKP iktidarının bir daha insan hakları, demokrasi, özgürlük, AB standartları gibi sözleri ağzına bile almaması gerekir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı