Gündem Haberleri

  CHP'den Unakıtan’a kefende KDV indirimi sorusu

  ANKARA(ANKA)
  22.02.2006 - 15:07 | Son Güncelleme:

  CHP Adana Milletvekili Kemal Sağ, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a, kefen bezinde yüzde 18 olan KDV’yi düşürüp düşürmeyeceklerini sordu.

  CHP’li Sağ, TBMM Başkanlığı’na Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübük virconia gibi kıymetli taşların Katma Değer Vergisi’nden istisna edildiğini anımsattı.

  Sağ, yaşlıların ömürlerinin son dönemlerinde sağlıklı ve huzurlu bir ortam sağlamak amacıyla hizmet veren "huzur evleri" ücretlerinde KDV’nin yüzde 18 olduğunu, çocukların okul yaşamlarında kullandıkları önlük, okul çantası ve beslenme çantasındaki KDV’nin oranın yüzde 18 olduğunu anımsattı. Sağ, yine yaşamları sona eren ve mezarlığa yolcu edilen insanlar için bu dünyada son kez kullanılan "kefen bezi"ndeki KDV oranının da yüzde 18 olduğunu belirtti.

  Sağ, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a kıymetli taşlarda KDV’nin sıfır olmasının ekonomik gerekçelerini sordu. Sağ, Unakıtan’a insanlar için lüks tüketim malı sayılan kıymetli taşlardaki KDV oranını yükseltmeyi düşünüp düşünmediklerini sorarken, "İnsanlar için yaşamlarının sonunda mezarlığa yolcu ederken son kez ve mecburen kullanılan kefen bezinin KDV oranı yüzde 18’den sıfıra düşürecek misiniz? Yoksa, kefen bezinin KDV oranının sıfıra düşürülmesi için lüks tüketim malları sınıfına mı girmesi gerekmektedir?" sorusunu yöneltti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı