GeriGündem CHP'den üçüncü köprüye sert tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  216
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'den üçüncü köprüye sert tepki

CHP'den üçüncü köprüye sert tepki
refid:14568445 ilişkili resim dosyası

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın açıkladığı 3. boğaz geçişi projesini "Korsan Köprü" olarak değerlendirdi.

 

KÖPRÜNÜN YAPILACAĞI GARİPÇE'DEN KARELER 

İŞTE 3. KÖPRÜNÜN GÜZERGAHI / WEB TV 

3. KÖPRÜNÜN HAVADAN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV        

KÖPRÜNÜN YAPILACAĞI POYRAZKÖY'DEN KARELER

BAKAN GÜZERGAHI HARİTA GÖRÜNTÜLERİYLE ANLATTI / Foto Galeri 

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açıkladığı 3. Boğaz Geçişi Projesi'ni "Korsan Köprü" olarak değerlendirdi.

Açıklanan projenin kentin anayasası olan 100 binlik planlarda yer almadığını ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından da istenmediğini belirten Gürsel Tekin, "Bu köprüyü yapamazlar. Çünkü kente ilişkin hiçbir planda köprü çalışması görülmüyor” dedi.

AÇIKLAMADA ÇEVRE BAKANI NİYE YOK?

Çevreye en zarar verecek proje olarak açıklanan güzergahın tam bir skandal olduğunu ve İstanbul'un akciğerleri olan ormanların ve su havzalarının tam ortasından geçtiğini belirten Gürsel Tekin sözlerini şunları söyledi:

"İstanbul ve Marmara Bölgesi için tam bir çevre faciasına yol açacak projenin açıklandığı toplantıda Çevre Bakanı neden yok acaba? Bu projeye karşı olduğu için mi, yoksa çevre konusu kimsenin umurunda olmadığı için mi? Açıklanan köprü çalışması tamamen korsandır. Bu köprü ne binlik ne de yüz binlik planlarda yoktur. Kentte yapılacak en küçük bir değişiklik bile önce planlara işlenir. Ardından uygulamaya geçilir. Daha bir yıl önce kentin yüz binlik planları kabul edildi. O planlarda 3. Köprü’ye ilişkin tek bir çalışma yok. 470 bilim insanının hazırladığı planlarda 3. Köprü’nün adı bile geçmiyor. Ulaştırma Bakanı Yıldırım ise 3. Köprü güzergahı diye bir yol haritası açıklıyor. Ulaştırma Bakanı'na sormak istiyorum. 3. Köprü hangi planda var? Bu yüzden, çakılacak tek bir çivi bile yasadışıdır. Bu köprü korsandır. Kenti yönetenlere rağmen alınan bir karardır. Bu köprüyü yapamazlar.

Sayın Topbaş’ın 3. Köprü’ye karşı olduğunu biliyoruz. Hatta 100 binlik planlar yapılırken, 3. Köprü’yü koydurtmamış. Bilim insanları da köprünün çevreye vereceği zararı anlatmış. Bu konuda bilim insanlarıyla mutabık kalmış. Doğru da yapmış. Ama ne yazık ki, bu kararlılığını şimdi gösteremiyor. Köprüye karşı olduğu halde sesini çıkarmıyor. Sorumluluktan kurtulmak için de açıklamayı Bakan Yıldırım yapıyor. Kenti Başbakan mı, Ulaştırma Bakanı mı, yoksa Kadir Topbaş mı yönetiyor anlamış değiliz. Köprüyü Ulaştırma Bakanı açıkladığına göre bu kenti yöneten Kadir Topbaş tamamen devre dışı bırakıldı"

İSTANBUL'UN AKCİĞERLERİNE SAPLANACAK

3. köprünün planlarda olmadığı için “korsan” olarak anılacağını belirten Tekin, "Nasıl çivi çakacaklar merak ediyoruz. İstanbul’un en güzel ormanları ve su havzaları yok edilecek. İstanbul'un akciğerlerine 1275 metrelik bir hançer saplanacak. Yaşanan şey tam bir köprü açmazıdır. Bu plan ile İstanbul'un nüfusu 25 milyona çıkarılacak ve yeni kurulan Arnavutköy ilçesinde yaratılan sınırsız rant ile İstanbul bir kez daha birilerine peşkeş çekilecek. 150 kilometrelik güzergahta kimlere rant sağlandı merak ediyorum? Bu, çözüm yerine yeni sorunlar yaratacak bir projedir. Bu projeyi engellemek için direneceğiz. Hukuki yollarla halkımızı da yanımıza alarak direneceğiz. Korsan köprüye izin vermeyeceğiz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle