Gündem Haberleri

  CHP'den tüm bakanlar için suç duyurusu

  Hürriyet Haber
  27.10.2005 - 14:51 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Avukat Yılmaz Kaya, İmarzedeleri mağdur ederek görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle, başta Başbakan Erdoğan olmak üzere tüm kabine üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

  Yılmaz Kaya başvurusunda, 27 Aralık 2003 tarihinde yürürlüğe giren yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından 4 Mayıs 2005 tarihinde kısmen iptal edilmesine karşın, o tarihten beri 59. Hükümet üyelerinin Anayasa Mahkemesi’nin kararı gereğince yapması gerekeni bugüne kadar yapmadıkları ve TCK’nın 257. Maddesinde belirtilen suçu işlemeye devam ettikleri vurgulandı. Hükümetin, Anayasa Mahkemesi’nin iptaline karşın karar gereğince işlem yaparak bu yasa nedeniyle kendilerine ödeme yapılmayan vatandaşlara ödemelerini yapmamakta ısrar ve inat ettiği, dolayısıyla "görevinin gereklerine aykırı hareket etme" koşulunu gerçekleştirmedikleri dile getirilen başvuruda, yine Anayasa Mahkemesi kararı gereğince mudilere ödeme yapmamaları gerektiği halde ödeme yapmamakla "kişilerin mağduriyetine neden olma" şartının da gerçekleştiğine yer verildi. Başvuruda, bu nedenlerden dolayı gerekli tahkikatın yapılarak TCK’nın 257. Maddesinin birinci fıkrasında belirtilen suçu işledikleri sabit olan Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.

  BİR YILDAN ÜÇ YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

  TCK’nın "Görevi kötüye kullanma" başlığını taşıyan 257. Maddesinin birinci fıkrası, yasada ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız kazanç sağlayan kamu görevlilerine, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı