GeriGündem CHP'den Trump'a tepki: Bu tehditler bize sökmez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'den Trump'a tepki: Bu tehditler bize sökmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK gündemine ilişkin basın açıklamasında konuştu. Öztrak, "Trump dün akşam sosyal medyadan 'Türkiye, Kürtleri vurursa onları mahvederim' demiş. Türkiye tarihinde kimse böyle tehdit edememiştir bu tehditler bize sökmez" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sırasında, parti sözcüsü Faik Öztrak bir basın toplantısı düzenledi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Türkiye Kürtleri vurursa onları ekonomik olarak mahvederiz" şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Öztrak, bu ifadeyi kabul etmediklerini söyleyerek, şöyle konuştu:
"Buna karşı olmamak mümkün değil. Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin asli unsurlarıdır. Şimdi, 'Türk Devleti Kürtleri vuracak' gibi bir takım ifadelerin kullanılması son derece yanlıştır. Bu aynı zamanda sosyal huzurumuzu bozacak ifadelerdir. O yüzden bunları kabul etmemiz mümkün değildir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde hiç bir devlet ülkemizi bu kadar açıktan tehdit etme cüretini göstermemişti. Ülkemizin toplumsal huzurunu ve ekonomisini doğrudan hedef alan bu ifadeyi kabul etmiyoruz. CHP olarak görüşümüz egemen güçlerin Suriye'yi bir an önce terk etmesidir. Bu sorunun Suriye'nin toprak bütünlüğünün gözetilerek çözülmesi, başta Suriye, İran ve Irak'ın olacağı Ortadoğu Bölgesel İşbirliği Teşkilatı zemininde bu bölgeye barışın getirilmesidir. Bu tehditler bize sökmez."

"Ancak Türkiye'yi böyle bir tehdide açık hale kim getirmiştir?" diye soran Öztrak, "AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve onun sıcak parayla ekonomiyi şişirme politikaları, bugünkü geldiğimiz noktanın başlıca nedenidir. Bu tehdit bu iktidarın elinde ekonomimizin zayıf hale getirildiğini göstermektedir. Üretmeyeceksin, iğneden ipliğe kadar her şeyi ithal edeceksin, ekonomiyi dolara teslim edeceksin, ülkeyi dış borca batıracaksın sonra da borcu çeviremeyince elin oğlu sana emir verme cüretini gösterecek. Atını sağlam kazığa bağlarsan kimse çalamaz" dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle