Gündem Haberleri

  CHP'den 'mayınlı arazi topraksızlara verilsin' teklifi

  ANKARA(ANKA)
  14.02.2006 - 10:48 | Son Güncelleme:

  Tarım ve hayvancılık sorunlarını yakından tanıyan CHP Muğla Milletvekili, veteriner Fahrettin Üstün, mayınlı arazilerin devlet tarafından temizlenerek, az topraklı veya hiç toprağı olmayan köylüye verilmesi için yasa teklifi hazırladı.

  Tarım ve hayvancılık sorunlarını yakından tanıyan CHP Muğla Milletvekili, veteriner Fahrettin Üstün, mayınlı arazilerin devlet tarafından temizlenerek, az topraklı veya hiç toprağı olmayan köylüye verilmesi için yasa teklifi hazırladı.
  Üstün’ün yanı sıra 46 CHP milletvekilinin daha imzasını taşıyan Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Yasası ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Yasada Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi iki maddeden oluşuyor.

  Anayasa’nın "Toprak mülkiyeti" başlıklı 44.maddesinde devletin, çiftçilikle uğraşan köylüye toprak sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri alma görevi verildiğini anımsatan CHP’li Üstün, 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Yasası’nın amaçları arasında, "yeterli toprağı bulunmayan ve topraksız çiftçilerin zirai aile işletmeleri kurabilmeleri için devletin mülkiyetinde bulunan topraklarla topraklandırılmalarını, desteklenmelerini ve eğitilmelerini sağlamanın" da bulunduğunu anımsattı.

  189 BİN DÖNÜM MAYINLI TARIM ARAZİSİ VAR

  Üstün teklifinin gerekçesini, "Sınır güvenliğini sağlamak için mayın döşenmiş olan toplam 189 bin dönüm hazine arazisinin mayından arındırılarak tarıma kazındırılması ekonomimiz açısından fevkalade önem arzetmektedir. Anacak ekonomiye katkı; mayından arındırılan arazinin topraksız veya az topraklı köylünün toprak sahibi yapılması yönünde kullanılması durumunda anlamlı olacaktır" diyerek açıkladı.

  CHP’lilerin yasa teklifinde; 22.11.1984 tarihinden itibaren yürürlükte olan 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Yasası’na, "Mayınlı araziler devlet tarafından mayından arındırılır. Arındırılan arazilerde 3083 sayılı Yasa hükümleri uygulanır" şeklinde ek madde eklenmesi isteniyor. Teklifte, yapılacak bu değişiklikle ilgili esas ve usullerin ise Başbakanlık tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenmesi de isteniyor.
  Teklifte, Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Yasa’nın 11. maddesinin (k) bendinin de değiştirilmesi öneriliyor. Buna göre CHP’nin teklifi bu haliyle yasalaşırsa, Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Yasası’na göre uygulama alanı ilan edilen yerler, Hazine tarafından satılamayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı