Gündem Haberleri

  CHP'den 'Karadeniz çevre raporu'

  DHA
  23.12.2014 - 15:19 | Son Güncelleme:

  CHP'li 3 milletvekili, 'Karadeniz Çevre Sorunları Raporu' hazırlamak için incelemelerde bulunmak üzere Rize'ye geldi.

  CHP Rize İl Başkanlığı'nı ziyaret eden İstanbul Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Melda Onur, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan partililerle görüştü. Düzenledikleri basın toplantısında açıklamalarda bulunan Milletvekili Melda Onur, 3 gün boyunca Karadeniz Çevre Sorunları Raporu kapsamında Rize ve Artvin'de çalışma yapacaklarını söyledi. Raporu CHP Genel Başkanlığı'na sunacaklarını kaydeden Onur, şöyle konuştu:
  "Çevre hakkı bir yaşam hakkıdır. Çevreden birçok kişinin anladığı insanların dışında doğa, hayvan, su, çiçek, böcek ve ağaç değil, onlar bir bütündür. Eğer bugün Rize'de dereler kuruyorsa bu sadece oradaki 'ağaçlar kuruyor, hayvanlara su kalmıyor' değildir. Orada hayvancılık yapamayan, tarım arazileri yok olan, yaşam alanları yok olan insan mecburen kente göç ediyor. Kentte kendisi inşaatların taşeron şirketlerinde çalışacak, karısı binalarda, evlerde temizlik yapacak. Kendi topraklarında özgür bir hayat varken büyük şehirlerde ne yazık ki açık cezaevine girmiş gibi çalışacak. Onun için her insanın yaşam yerinde desteklenmesi gerekiyor. Bunun mücadelesindeyiz. Bu bölgedeki HES'ler, madenler ve termik santralleri bir rapor haline getirmeye çalışacağız. Karadeniz'de çeşitli çevre sorunları var. Bu sorunların üzerine giderseniz, mücadele ederseniz ve davanızın delisi olursanız bu işi kurtarıyorsunuz. Biz de davamızın delisi olmaya devam edeceğiz.

  UĞUR BAYRAKTUTAN'DAN CERATTEPE İDDİASI

  Artvin Cerattepe'de çıkarılmak istenen altın madeni ile ilgili Rize İdare Mahkemesi'nde görülecek davayı hatırlatan ve bu davada nihai karar aşamasına geldiklerini ifade eden CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cerattepe altın maden ihalesi ile bir iddiayı gündeme getirdi. Bayraktutan, "Maden ihalesi baştan aşağıya suç içeren bir rezaletti. Maden ihalesini Öz Altın Şirketi'nin aldı ancak daha sonra Cengiz Holding'e devretti. Bu ihalenin bir büyük abisi daha var. Bunu TBMM kürsüsünde açıklayacağım. Her şeyin altın olmadığını Öz Altın şirketine ve Mehmet Cengiz'e öğreteceğim” dedi. Bazı partililerin, "Rıza mı, Rıza mı ?" diye sorması üzerine Bayraktutan, "Ben bu kadar söylüyorum" diye yanıt verdi.

  TANAL: SUYUN PARTİSİ OLMAZ

  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, iktidarın zararlı ve yıkıcı eylemleri karşısında birlik ve beraberlik içerisinde olmak gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Bu eylemler karşısında dağınık olmak bizi Suriye, Mısır ve Irak'a dönüştürür. Bizim gidecek başka dünyamız yok. Bu gemi batarsa hep birlikte batacağız. Çevre hakkı da bunun ayrılmazsa ayrılmazıdır. Tüm canlı alemleri bu dünyada yaşıyor. Suyun ticarileşmesine karşıyız. Su bir yaşam hakkıdır, bir insan hakkıdır. Suyu ticarileştirdiğinizde insan hakkını ticarileştirmiş olursunuz. Suya olan erişim hakkının engellenmesi demek ekmeğe erişimin engellenmesi anlamına gelir. Suyun partisi olmaz. Su isteyen bütün canlıların bir paydada buluşması gerekiyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı