Gündem Haberleri

  CHP'den Gül boykotu

  A.A
  29.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet'in ilanının 85. yıldönümü tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor.İlk kutlama Anıtkabir'deydi. Buradaki törene başta Cumhurbaşkanı Gül olmak üzere Başbakan Erdoğan, Deniz Baykal, bakanlar ve komutanlar katıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, TBMM'de kutlamaları kabul etti. Kutlamalara CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP'li vekiller geçen yıl olduğu gibi bu yıl da katılmadı.

  Anıtkabir'deki törenden fotoğraflar

  Gül, kutlamaları kabul etti

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. kuruluş yıl dönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.

  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'te devlet erkanının yerlerini almasıyla başladı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün kabrinin bulunduğu bölüme geçti.

  Cumhurbaşkanı Gül tarafından, Ulu Önder'in kabrine, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

  Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçtiler. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

  “Büyük Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 85. yıl dönümünü gururla yaşıyoruz. Bize emanet ettiğin Cumhuriyeti gösterdiğin istikamette daha da yücelteceğimize ve işaret ettiğin muasır medeniyetlerin üzerine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Ruhun şad olsun.”

  Gül'ün Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün kabrinin önünden saygı geçişi yaptılar.

  Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Kuvvet Komutanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, YSK Başkanı Muammer Aydın, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Danıştay Başsavcısı Yılmaz Çimen, Danıştay Başkanvekili Sinan Yörükoğlu, milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Valisi Kemal Önal, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, RTÜK Başkanı Zahid Akman, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

  GÜL, TBMM'DE KUTLAMALARI KABUL ETTİ

  Gül, Cumhuriyetin 85. yıldönümü dolayısıyla, TBMM'de kutlamaları kabul etti.

  Anıtkabir'deki törenin ardından TBMM'ye gelen Gül'ü, burada, TBMM Başkanı Köksal Toptan askeri törenle karşıladı. Tören kıtasını selamlayan Gül, tebrikleri kabul etmek üzere Tören Salonuna geçti.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün hemen ardından TBMM'ye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kutlamalar başlamadan önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir süre sohbet etti. Erdoğan ve Başbuğ'un sohbetine daha sonra TBMM Başkanı Toptan da katıldı.

  Kabul töreni, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saat 09.30'da başladı.

  Gül'e, TBMM Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, AK Parti, MHP ve DTP'li bazı milletvekilleri, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek tebriklerini iletti.

  Gül, tebriklerin ardından kısa bir süre dinlendikten sonra, aralarında ABD, İtalya, Irak, Hollanda, İngiltere, Rusya, Meksika, Şili, Küba, Vietnam, Filistin, Belçika, Azerbaycan büyükelçilerinin de bulunduğu yabancı misyon şeflerinin tebriklerini kabul etti.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP'li milletvekilleri, törene, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da katılmadı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, törenin ardından gazetecilere dönerek, “Halkımızın, milletimizin, Türkiye dışındaki Türklerin ve sizin bayramınızı kutluyorum” dedi. Gül, doğum gününü kutlayan gazetecilere de teşekkür etti.

  Başbakan Erdoğan da Gül'e tebriklerini ilettikten sonra TBMM'deki makamına geçerek, bir süre kaldı.

  RTÜK Başkanı Zahit Akman ise çıkışta, gazetecilerin, malvarlığıyla ilgili sorularını, “İyi Bayramlar” dilerek, yanıtsız bıraktı.

  Liderlerin bayram mesajları ise özetle şöyle:

  Birlikte mücadele

  Abdullah Gül (Cumhurbaşkanı) Türkiye, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, milletin birlik ve beraberliğini tehdit eden teröre karşı uzun soluklu bir mücadele yürütmektedir. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde, birlik ve beraberlik içinde yürütülen bu mücadele sonucunda, terör tehdidinin ülke gündeminden çıkarılacağına eminim.

  Çağdaşlık ideali

  Köksal Toptan (TBMM Başkanı) 85 yıldır bizlere ilham vermeye devam eden Cumhuriyetimizin temelinde, milletimizin özgürlüğe olan inancı ve çağdaşlaşma ideali yatmaktadır. Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Türkiye, eşsiz fedakarlıklar sonucu birlik ve beraberlik içerisinde kurduğu Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmayı başarmış bir ülkedir.

  Kenetlenelim

  Tayyip Erdoğan (Başbakan) Bugün, Atatürk’ün ’en büyük eserim’ dediği cumhuriyet değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Ben, etnik kökeni, inancı, yaşam biçimi ne olursa olsun hiç bir vatandaşımızın devletine, milletine, bayrağına, vatanına ve Cumhuriyet değerlerine sadakatinden asla şüphe duymuyorum. Unutmayalım ki, biz, en zor zamanlarında dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük bir milletiz.

  Aynı milletiz

  Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı) Cumhuriyet projesi bir toplumu, bir tarihi değiştirme, yenileme amacıyla gerçekleştirilmiş dünyanın en iddialı projelerinden birisidir. İşte bu nedenlerle günümüz, ’Cumhuriyet de bizim, demokrasi de, Atatürk de bizim, laiklik de, inancımız da bizim, dinimiz de, Kürdümüz, Lazımız, Çerkezimiz, Boşnağımız da bizim, alevimiz ve sünnimiz de’ deme günüdür. Cumhuriyetimizin 85. yılında, ’hepimiz aynı milletin, Türk milletinin bir parçasıyız’ deme kıvancıyla hem içte hem dışta başta terör olmak üzere ortak düşmanlarımıza birlikte tavır almalı, karşı koymalıyız.

  Kaoslu kutlama

  Devlet Bahçeli (MHP Genel Başkanı) Milli siyaset anlayışı; karanlık odakların güdümünde, yerini adeta işgal yıllarındaki mandacı zihniyete terk etmiş ve ülke bütünlüğü büyük bir tehditle karşı karşıya bırakılmıştır. Alçakça ve sinsice sürdürülen psikolojik faaliyetler sonucu asil Türk gençliğinin ’düşünemez, üretemez, gelecekten kaygılı ve olanlara kayıtsız’ bir konumda olması hedeflenmiştir. Cumhuriyetimizin 85. yıl dönümünü, ne hazindir ki böylesine kaoslu bir ortamda kutluyoruz. Bu girdaptan kurtuluşumuzun reçetesi şudur: Milli menfaatlerimizin çerçevesinde, hiçbir siyasi kaygı taşımadan kenetlenmek.

  Yaşasın Cumhuriyet

  Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yıldönümü kutlamaları tüm yurtta yürüyüşler ve törenlerle başladı. Dün Aydın’da gençler Cumhuriyete bağlılıklarının bayraklar ve Atatürk posterleriyle yaptıkları yürüyüşle gösterdi. İstanbul’da Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda tören düzenlendi. Afyonkarahisar’da Büyük Taaruz Şehitliği’ndeki ziyaretçileri görüntülemeye giden DHA muhabiri Onur Bayram, Atatürk’ün Kocatepe’deki ünlü pozunun ölümsüzleştirildiği heykelin fotoğrafı ile bir arkadaşının anıtın önünde cep telefonun ışığıyla havaya yansıttığı Ata’nın imzasını özel bir teknikle çekerek aynı karede buluşturdu. Genelkurmay Başkanlığı da, Cumhuriyet’in kuruluşunun 85. yıldönümü nedeniyle internet sitesinde 5 afişe yer verdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı