Gündem Haberleri

  CHP'den Gezi Parkı göstericilerine ayranlı kumanya

  AA
  04.06.2013 - 16:54 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Taksim Gezi Parkı'ndaki gösterilerin ardından yaşanan olaylarla ilgili, "Umuyoruz ki iktidar, bu tür demokratik tepkiler ortaya konulduğunda, daha duyarlı davranır" dedi. CHP milletvekilleri gözaltındakilere ekmek arası döner ve ayrandan oluşan kumanya getirdi.

  Gösterilerin ardından gözaltında bulunanlarla ilgili bilgi almak için CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Hurşit Güneş, Veli Ağbaba ve Özgür Özel ile Ankara Emniyet Müdürlüğüne gelen Keskin, burada basın mensuplarına açıklamada bulundu.

  İnsanların özel yaşamına varan müdahalelere, hukuksuz çıkışlara ve her türlü hakaret dolu sözlere metanetle tahammül ettiğini iddia eden Keskin, şunları kaydetti:
  "Ama son günlerde iktidar, bizim tarihi kişilerimize, ulusal bağımsız çizğimize, onur simgelerimize ve Cumhuriyeti kuranlara saldırması toplumda oluşan bu birikimin patlamasına neden olmuştur. Bu bir halk hareketidir. Herhangi bir örgütlenmenin herhangi bir örgütün yönlendirmesiyle çıkmış bir hareket değildir. Tamamen toplumda biriken olumsuzlukların yarattığı bir patlamadır."

  Yaşanan tepkinin altında, hukuk benim diyen anlayışın, yargı bağımsızlığına indirilen darbenin ve yaşam tarzına müdahalenin olduğunu ileri süren Keskin, "Maalesef yurttaşlarımızın, gençlerimizin ortaya koyduğu özgürlük talep eden, demokrasi özlemlerini dile getiren bu harekete, Emniyetin olumsuz güç kullanmasıyla çok olumsuz sonuçlar ortaya çıktı" dedi.

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın gözaltındakilerin serbest bırakılacağı yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Keskin, şunları kaydetti: " Eğer bu insanlar bir talimatla serbest bırakılacaklarsa ve suçsuzsa, neden gözaltına alındılar. Teokratik bir yönetimle yönetiliyormuş gibi açıklamalar yapılıyor. İnsanlar sanki suçluymuşta affediliyormuş gibi bir görüntü yaratılıyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen gençlerimizin serbest kalacak olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Umuyoruz ki iktidar, bu tür demokratik tepkiler ortaya konulduğunda, daha duyarlı davranır."

  Gözaltında bulunanlara Emniyette yeteri kadar kumanya verilmediğini iddia eden Keskin, gözaltındakilere ekmek arası döner ve ayrandan oluşan kumanya getirdiklerini açıkladı.

  Kumanyaların bulunduğu minibüsün Emniyet Müdürlüğünün kapısında bir süre bekletilmesi üzerine CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, nöbetçi polislere "Korkmayın gaz bombası getirmedik kumanya getirdik" tepkisinde bulundu.

  "Gözaltı süresi dolanları gönderecekler"

  Daha sonra beraberindeki milletvekilleri ile Emniyet Müdürlüğüne giren Keskin, yaklaşık 2 saat süren görüşmelerin ardından çıkışta tekrar açıklama yaptı. Ankara Emniyet Müdürlüğünde olaylar nedeniyle yaklaşık 100 kişinin gözaltında bulunduğunu belirten Keskin, Mamak, Altındağ, Çankaya ve Yenimahalle ilçe emniyet müdürlüklerinde de gözaltınların olduğunu söyledi.

  Keskin, gözaltında bulunanların toplam sayısını tam olarak alamadıklarını ifade ederek, "Emniyet, savcılığının talimatı geldiğinde gözaltı süresi dolanları gönderecekler" dedi.

  Gözaltına alınanlar arasından tesadüfen olay yerinde bulunanlarında olduğunu dile getiren Keskin, içerideki manzaranın hoş olmadığını söyledi.
  Muhabir: Özcan YıldırımYayınlayan: Ertuğrul Cingil

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı