Gündem Haberleri

  CHP'den Ermeni iddialarına karşı atak

  Hürriyet Haber
  08.03.2005 - 10:26 | Son Güncelleme:

  CHP, sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda Türkiye'nin daha aktif olması için bir girişim başlattı.

  Bu çerçevede işe, ünlü İngiliz tarihçi Arnold Joseph Toynbee ile diplomat James Bryce tarafından kaleme alınan ve Ermeni soykırımı iddialarına temelteşkil eden 'Mavi Kitap'tan başlayacak.

   

  Girişimin ilk ayağı İngiltere olacak. CHP, İngiliz parlamentosuna bir mektup göndererek I. Dünya Savaşı'nda İngiliz istihbaratı için çalıştığı belirlenen Toynbee'nin Ermenilere ilişkin iddialarının araştırılmasını isteyecek.

   

  Bu mektubun hangi kanalla gönderileceği ise hükümetle yapılan görüşmelerde belirlenecek.

   

  Bir sonraki adımda ise, tarihçilerin bu konuda daha aktif çalışması için zemin yaratılması planlanıyor. Avrupa ülkelerindeki tarihçilerle, Türk tarihçilerin Ermeni iddiaları üzerinde çalışmaları öngörülüyor.

   

  BAYKAL ERDOĞAN'I ZİYARET EDECEK

   

  CHP girişimine hükümetten de destek arayacak. Bu kapsamda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Meclis'teki makamında ziyaret edecek.

   

  Erdoğan'a başlattıkları girişimle ilgili bilgi verecek olan CHP lideri, destek isteyecek. Aynı desteğin Meclis Başkanı Bülent Arınç'tan da talep edilmesi bekleniyor.

   

  MAVİ KİTAP NEDİR?

   

  Ermeni soykırımı iddialarına kaynak niteliğindeki 'Mavi Kitap'ın özgün baskısı, '1915-1916 yılları arasında Osmanlı idaresindeki Ermenilere yapılan muameleyi belgelemesi' için 1916'da görevlendirilen Vikont James Brandy ile tarihçi Arnold Toynbee tarafından gerçekleştirilmişti.

   

  'Mavi Kitap' olarak bilinen 'Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere Muamele' adlı kitap, 1916'da İngiliz Parlamentosu'nun onayıyla savaş propaganda bürosu Wellington House tarafından hazırlanmıştı.

   

  (CNN Türk)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı