GeriGündem CHP'den cemaat adımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  351
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP'den cemaat adımı

CHP'den cemaat adımı
refid:28136275 ilişkili resim dosyası

Balyoz ve Ergenekon davaları sürecinde, Silivri'de tutuklu bulunan pek çok ismi ziyaret eden CHP, yine Silivri'ye gidiyor.

CHP heyeti, bu kez Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Samanyolu Yayın Grubu'nun başkanı Hidayet Karaca'yı, Silivri'de ziyaret edecek.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve savcı kökenli İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz'den oluşacak CHP heyeti, Pazartesi günü Silivri'de Hidayet Karaca'yı ziyaret etmek için, Adalet Bakanlığı'na resmen başvuruda bulundu.

Başvuru sonucunun, bugün öğleden sonra alınması bekleniyor.

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, 14 Aralık operasyonu ile gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştı.

Karaca, "terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla 54 gündür tutuklu bulunuyor.

14 Aralık operasyonunda, aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Dumanlı daha sonra serbest bırakılmıştı.

TANRIKULU: "İNSAN HAKLARI AÇISINDAN YAKLAŞIYORUZ"

Pazartesi günü Silivri'de Hidayet Karaca'yı ziyaret eden CHP heyetinde yer alan Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "biz bu ziyarete, insan hakları açısından yaklaşıyoruz" dedi. Cezaevlerinde bulunan herkese, "siyasal düşüncelerinden, inançlarından, kimliklerinden ve kendilerine isnat edilen örgüt üyeliklerinden bağımsız olarak" yaklaştıklarını kaydeden Tanrıkulu, "Biz, o kişilerin insan hakları ihlal edilmiş midir, edilmemiş midir o çerçeveden bakarız" dedi.

Tanrıkulu Hürriyet'e yaptığı açıklamada şöyle konuştu; "İfada, düşünce, medya özgürlüğü bakımından bir ihlal var mıdır, yok mudur, bu çerçevede de Hidayet Karaca'yı ziyaret edeceğiz. Kendisi uzun yıllar boyunca bir yayın grubunun başkanlığını yapmıştır. Bu yayın grubunun son zamanlarda iktidarla aynı çizgide olmaması insan hakları bakımından bir ihlal yaşamadıkları anlamına gelmez. Bu görüşme girişiminden siyasal sonuç çıkarmayı son derece yanlış bulurum. Bizim ortak payladım insan haklarıdır. Herkesin kimliği, inancı düşüncesinden bağımsız olarak, bu ortak payda üzerinden yaklaşırız."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle