Gündem Haberleri

  CHP'den AYM'ye yayın yasağı başvurusu

  AA
  01.12.2014 - 16:26 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine, mahkemece konulan yayın yasağının kaldırılması istemiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

  Başvuru dilekçesini Anayasa Mahkemesi'ne verdikten sonra gazetecilere açıklama yapan Tanal, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin, 25 Kasım 2014 tarihinde verdiği yayın yasağı kararına karşı, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinde itirazda bulunulduğunu ancak bu itirazın da herhangi bir gerekçe gösterilmeden reddedildiğini öne sürdü.

  Tanal, mahkemenin red kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ve Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun "gerekçeli kararı" düzenleyen ilgili maddeleri uyarınca "keyfi ve gerekçesiz" olduğunu iddia ederek, "Gerekçesini yazabilecekleri herhangi bir argüman bulamadıkları için gerekçe yazmamışlardır" ifadesini kullandı.

  CHP'li Tanal, mahkemenin verdiği kararın kesin olduğunu, iç hukukun tüketilmesi dolayısıyla da Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullandığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı