Gündem Haberleri

  CHP'den 'Aspendos özelleştiriliyor mu' sorusu

  A.A.
  29.01.2006 - 11:15 | Son Güncelleme:

  CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, Kültür Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında Aspendos Tiyatrosu'nun kiralanması konusunda bir protokol imzalanıp imzalanmadığını sordu.

  CHP Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, Kültür Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında Aspendos Tiyatrosu'nun kiralanması konusunda bir protokol imzalanıp imzalanmadığını bir soru önergesiyle gündeme getirirken, Bakan Atilla Koç'a, "Gündeminizde Aspendos Tiyatrosu'nun özel sektöre devredilmesi konusu var mıdır?" diye sordu.

  Tuncay Ercenk ANKA'ya yaptığı açıklamada, dünya üzerinde tek örnek olan Aspendos Tiyatrosu'nun son zamanlarda denetimsiz ve elektronik aletlerin gelişigüzel kullanılması sonucu olumsuz yönde etkilendiğini ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı. Antalya'nın önemli simgelerinden biri olan Aspendos, bu tehlike ile karşı karşıyayken, kendisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol ile ören yerlerinin özel sektöre kiralanabileceği yolunda duyum aldığını dile getiren Ercenk, "Erdemir'i, Galataport'u, Kuşadası Limanı'nın satan zihniyet Aspendos'u da satıyor" diye tepki gösterdi.

  Ercenk, konuyu Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine de taşıdı. Ercenk, Koç'a şu soruları yöneltti:

  -Yıkılma ve akustik özelliğini kaybetme tehlikesi ortaya çıkan Aspendos Tiyatrosu'nun korunması ve iyileştirilmesi konusunda herhangi bir tedbir almayı düşünüyor musunuz?

  -Gündeminizde Aspendos Tiyatrosu'nun özel sektöre devredilmesi konusu var mıdır?

  -Bakanlığınız ile Maliye Bakanlığı arasında Aspendos Tiyatrosu'nun kiralanması konusunda bir protokol imzalanmış mıdır?

  -Altalya kültürünün önemli bir parçası olan Aspendos Tiyatrosu ile ilgili alınacak kararlarda Antalya halkının görüşüne başvurmayı düşünüyor musunuz?
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı