Gündem Haberleri

  CHP'den 'alternatif' darbe raporu

  Rifat BAŞARAN/ANKARA
  01.06.2017 - 22:29 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Darbe Komisyonu Raporu’nu eleştirerek milletvekillerinden, 15 Temmuz’a ilişkin ‘alternatif rapor’ hazırlamalarını istedi. Alınan bilgiye göre Kılıçdaroğlu, önceki önceki gün toplanan MYK’da özetle şunları söyledi:

  ‘ÇELİŞKİLERİ ÇIKARTIN’
  “Darbe Komisyonu’ndaki üyelerimiz çok titiz bir çalışma yürütmeli. 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bütün ilişkileri, çelişen ve karanlıkta kalan noktaları bulun çıkartın. Bu konuda hiçbir gizli alan kalmadan kamuoyunun bilgilenmesini sağlamaya çalışalım. TBMM Darbe Komisyonu raporunu yayınladı. Rapor darbe girişimini özellikle gizlemeye çalışıyor. Hazırlayacağımız muhalefet şerhi alternatif bir rapor niteliğinde olmalı.

  Milletvekili arkadaşlarımız darbe girişiminin mağdurudur. O nedenle davalara müdahil olunsun. Özellikle Meclis’in bombalanması ile ilgili davalarda bütün milletvekileri müdahil olsun. Arkadaşlarımız 15 Temmuz ile ilgili bütün duruşmaları da takip etsin. 249 kişinin kanı yerde kalmasın. Dikkat edelim, davalar muhtemel pazarlığa kurban gitmesin.

  ‘MÜFREDAT HAZIRLIĞI’
  Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat hazırlıkları var. Çalışma yapıyorlar. Gerici, anti laik, bilimsel temelden yoksun bir müfredat hazırlandığı haberleri geliyor. Bunu yakından takip edelim. Özellikle bilimsel, çağdaş eğitimi öne alan alternatif bir müfredat hazırlanması konusunda çalışma başlatılsın.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ensar Vakfı’ndaki kültürel ve sosyal egemenliği kuramadığına ilişkin yaklaşımı mutlaka müfredata yansıyacak. Anadolu’da İhvan kültürü yerleştirmek istiyorlar. Oysa Anadolu coğrafyasında hoşgörüye dayalı ortak kardeşlik kültürü var. Anadolu’ya bir ihvan kültürü yerleştirmek, bu coğrafyayı parçalamaya yöneliktir, çatışmalara neden olur.”

  Etiketler: CHP , gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı