Gündem Haberleri

  CHP'den Aliağa'da termik santrale tepki

  Kudret KARAKULAK- Ufuk GÜLEN/ ALİAĞA(İzmir), (DHA)
  03.05.2008 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aliağa İlçe Teşkilatı, son belediye meclis toplantısında ilçede kurulmak istenen termik santrale karşı çıkmayacağını ve herhangi bir zorluk çıkartmayacağını söyleyen Belediye Başkanı AKP'li Tansu Kaya'yı basın toplantısıyla kınadı.

  Parti binasındaki toplantıya, CHP Aliağa İlçe Başkanı Turgut Oğuz, Belediye Başkanı Tansu Kaya'nın ilçe kurulması beklenen termik santralle ilgili açıklamalarını Aliağalılar'a ‘ihanet' olarak gördüklerini söyledi. Oğuz, bölgede termik santral kurulamayacağına dair Danıştay kararı olduğunu hatırlatarak, şöyle dedi:
  “Termik santrallerin kurulu oldukları bölgelerde nasıl bir çevre faciası yarattıkları herkesçe bilinmektedir. Yatağan örneği ortadadır. Aliağa, kömür kenti değildir. Kurulması düşünülen termik santrallerin, ithal, kaliteli kömürle çalıştırılacağı, yeni nesil teknolojilerle kurulacağı ve çevre dostu oldukları iddia ediliyor. Halkın bu sözlerle, kandırılması mümkün değil. Bu tür vaatlerle kurulan tesislerin, işletme aşamasında, maliyetleri arttırdığı gerekçesi ile temiz çevre ile ilgili hiçbir yükümlülüklerini yerine getirmedikleri bilinen bir gerçektir. Hal böyle iken Başkan Kaya'nın ‘Termik santrale olumsuz bakmam, Aliağa'da kurulması düşünülen bu tür tesislere belediye olarak hiçbir zorluk çıkarmam’ açıklamasını kınıyoruz.”

  Aliağa'nın bir sanayi kenti olduğunu ve mevcut fabrikaların yarattığı kirliliğin henüz çözümlenmediğini anlatan Oğuz, bölgeme halen ÇED aşamasında olan iki termik santral dışında, 3 termik santral daha kurulmasının gündemde olduğunu söyledi. CHP İLçe Başkanı Turgut Oğuz, “Bu sürece ‘Dur’ denilmezse sadece Aliağa değil, tüm Bakırçay Havzası, İzmir hatta Ege Bölgesi yaşanmaz hale gelir. Bu nedenle, Belediye Başkanı Kaya'yı, buradan bir kez daha, kentini ve insanını seven herkes gibi ortak akılda buluşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

  Aliağa CHP İlçe Başkanı Oğuz, basın toplantısın ilk adım olduğunu da anlatırken, şunları söyledi:
  “Konuyla ilgili çevre ilçelerdeki belediye başkanları ve sivil toplum örgütleri ile görüşmelerimiz başladık. Tepki çemberimizi genişleteceğiz. Aliağa ve bölge halkıyla 19 yıl önce Gencelli'de kurulmak istenen termik santrale ilişkin verdiği mücadelenin aynısı hatta daha fazlasını vereceğimizden kuşkum yok. Kaldığımız yerden mücadeleye devam edeceğiz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı