Gündem Haberleri

  CHP'de 6 saatlik koalisyon toplantısı

  İHA
  12.08.2015 - 17:26 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde yapılan grup toplantısı sona erdi. Toplantıda milletvekillerine CHP’nin ve Türkiye’nin 5 temel sorununun yer aldığı bir broşür dağıtıldı. Toplantıdan sonra konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Parti Meclisi'nden ve Merkez Yürütme Kurulundan sonra bugün de CHP grubu, Sayın Genel Başkana, Adalet ve Kalkınma Partisi ile yarın yapılacak son görüşmede, bir koalisyon kurma ya da kurmama konusunda tam yetki ve tam destek vermiştir" dedi. "Partimiz, 13 yıldır ülkeyi yöneten ve yönetim şekillerine her yönüyle itirazımızın olduğu bir partiyle koalisyon görüşmelerini bu noktaya kadar getirmekle en büyük fedakarlığı yaptığını düşünmektedir." diyen Özel, "Yarın da Adalet ve Kalkınma Partisi'nden, Türkiye için fedakarlık yapıp yapmayacağını görmek istiyoruz." diye konuştu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde yapılan grup toplantısı sona erdi. AK Parti ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri ve son günlerde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği toplantı, yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sonrasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle yemekte bir araya geldi.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Parti Meclisi'nden ve Merkez Yürütme Kurulundan sonra bugün de CHP grubu, Sayın Genel Başkana, Adalet ve Kalkınma Partisi ile yarın yapılacak son görüşmede, bir koalisyon kurma ya da kurmama konusunda tam yetki ve tam destek vermiştir" dedi.

  Toplantıda milletvekillerine "CHP’nin koalisyon ilkeleri ve Türkiye’nin 5 temel sorunu" isimli dağıtılan broşürde, dış politika, ekonomi, anayasa, eğitim ve toplumsal barış sorunları üzerinde duruldu.  Broşürde koalisyon için yer alan 14 ilke ise şöyle:

  "12 Eylül darbe anayasası yerineözgürlükçü, demokratik bir anayasanın yapılması, Türkiye’nin 12 Eyül darbe hukukundan bütünüyle arındırılması, hukuk devletinin tüm kurum ve gerekleri ile birlikte tesis edilmesi, siyasi ahlak yasasının çıkarılması, refahın tabana yayılması ve sosyal devletin inşası, barışçıl ve rasyonel bir dış politika, vergi denetimlerinin siyasala araç olmaktan çıkarılması, kamu maliyesinin şeffaf hale getirilmesi, yolsuzluklarla etkin mücadele, gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmesi, özgürlük alanlarının genişletilmesi, medya üzerindeki baskılara son verilmesi, cumhurbaşkanının anayasal sınırlarına çekilmesi, örtülü ödenek sadece Başbakan tarafından kullanılmalı.”

  Broşürün sonunda yer alan ‘yüksek profilli ve çözüm odaklı bir koalisyon’ başlığında ise koalisyon hükümetinin 4 yıl süreyle iktidarda kalmayı hedeflemesi, koalisyon ortakları arasında güven ve samimiyet ortamının oluşmasının gerektiğine yer verilerek, şunlar kaydedildi:
  “Kurulacak olan koalisyon hükümeti yüksek profilli, içeriye ve dışarıya güven veren bir yapıda olmalıdır. TBMM’de yeterli çoğunluğa ve geniş bir toplumsal tabana sahip yüksek profile sahip bir koalisyon hükümeti 5 temel alandaki sorunları çözecek, yapısal reformları hayata geçirecek güve sahip olacaktır. Koalisyon hükümeti 4 yıl süreyle iktidarda kalmayı hedeflemeli. Kurulacak olan koalisyon hükümeti ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda alınması gereken bazı kararları büyük bir cesaret ile almak zorunda. Kısa vadeli politik hesaplarla yapısal bir dönüşüm hayata geçirilemez. Koalisyon ortakları arasında güven ve samimiyet ortamı oluşmalı. Toplumsal kutuplaşmayı aşmak, oluşan ön yargıları yıkmak ülkemizin özlem duyduğu huzur ve barış ortamının önce siyasette sağlamak için koalisyon ortakları gereken güven ortamını oluşturmalı samimiyetle Türkiye’nin sorunlarını çözmek için gayret sarf etmelidir.”

  CHPde 6 saatlik koalisyon toplantısı AK Parti MYK toplantısı sona erdi

  TOPLANTIDAN SONRA İLK AÇIKLAMA

  Özel, CHP Genel Merkezi'ndeki grup toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, 5 saat 45 dakika süren görüşmelerin sonunda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir kapanış konuşması yaptığını anlattı.

  "Parti Meclisi'nden ve Merkez Yürütme Kurulundan sonra bugün de CHP grubu, Sayın Genel Başkana, Adalet ve Kalkınma Partisi ile yarın yapılacak son görüşmede, bir koalisyon kurma ya da kurmama konusunda tam yetki ve tam destek vermiştir" diyen Özel, şöyle devam etti:

  "CHP, Türkiye'nin ve dünyanın en köklü partilerinden bir tanesidir. Geçmişte tarihimizde çok sayıda önemli karara imza atmış olan bu grubun, bugün, Sayın Genel Başkan ile tüm konularda tam mutabakat ve kendisine tam destek veren tavrı belki de tarihimizde ender görülen birlikteliklerden bir tanesi olarak altını çizmek istiyoruz. CHP Genel Başkanı, yarın, bir hükümet kurmak üzere ve tüm iyi niyetiyle ve her zamanki gibi tüm fedakarlığıyla orada olacaktır. Partimiz, 13 yıldır ülkeyi yöneten ve yönetim şekillerine her yönüyle itirazımızın olduğu bir partiyle koalisyon görüşmelerini bu noktaya kadar getirmekle en büyük fedakarlığı yaptığını düşünmektedir. Yarın da Adalet ve Kalkınma Partisi'nden, Türkiye için fedakarlık yapıp yapmayacağını görmek istiyoruz."

  CHP'nin anlayışının önce Türkiye, daha sonra partinin menfaatleri olduğunu aktaran Özel, iktidar partisine en yakın anket kuruluşlarının dahi ortaya koyduğu sonuçların, "yapılacak olan bir erken seçimden en az endişe etmesi gereken partinin CHP olduğu, bir erken seçimde oylarını en çok artıracak partinin CHP olduğunu" ortaya koyduğunu ifade etti.

  "Kendimizi düşünüyor olsak, o masadan çoktan kalkardık" diyen Özel, şunları kaybetti:

  "Yarın o masaya, tüm ön yargılarımızdan arınmış bir şekilde; ancak 14 tane ilkemiz ve beş ana sorun alanına çözüm getirecek, dört yıllık ve bir onarım hükümeti talebiyle oturacağız. Gözleri anketlerde, seçim barajını ve birkaç tane kanunu değiştirip kendileri için en uygun zamanda seçime gitme hevesiyle bir koalisyon ortağı arayanların ortağı biz olmayız. Ama hem mutfaktaki yangını hem ülkenin dört bir yanına sıçramış olan yangını, anaların gözyaşlarını ve akan kanı durdurmak için kurulacak gerçek bir onarım hükümeti için yarın bütün güler yüzümüz, bütün iyi niyetimiz ve bütün ön yargılarımızdan arınmış bir şekilde Sayın Davutoğlu'na bir koalisyon kurmak üzere gidiyoruz. Bunun dışındaki kısa süreli özel gündemli ve kendi partilerinin çıkarını önceleyen her türlü teklife kapalı olduğumuzu önce Türkiye için, önce vatandaşın yüzünü güldürecek bir icraat hükümeti içinde bütün iyi niyetimizle masada olduğumuzu tekrar ediyoruz."

  Özel, yarının hayırlı olması dileğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler: broşür , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı