Gündem Haberleri

  CHP: Yoksul hakimle adalet tecelli etmez

  Ankara
  28.04.2004 - 13:43 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, yargının büyük sorunlar yaşadığını bildirerek, ''Yoksul hakimlerle Türkiye'de adaletin tecelli etmesi beklenemez'' dedi.

  Anadol, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, yüksek yargı organları başkanları tarafından da dile getirilen ''Yargının sorunları'' konusunda değerlendirmelerde bulundu.
    
  Kemal Anadol, başta yargının siyasallaşması tartışmaları olmak üzere birilerinin yanında ya da birilerinin karşısında yer almayı amaçlamadıklarını belirtti.
    
  Yargı hizmetlerinin aşırı pahalı olduğunu, ancak bundan elde edilen gelirin yargıya aktarılmadığını kaydeden Anadol, ''Yoksul durumdaki hakimlerle Türkiye'de adaletin tecelli etmesini beklemek mümkün değildir'' dedi.
    
  TBMM'nin Anayasa Mahkemesi'ne üye seçmesinin yargıyı siyasallaştıracağını da bildiren Anadol, şunları söyledi:
    
  ANAYASA MAHKEMESİ'NİN GÖREVİ

  ''Anayasa Mahkemesi'nin iki fonksiyonu vardır. Asıl görevi TBMM'nin kabul ettiği yasaların Anayasa'ya uygunluğunu denetlemek. Bunun yanında Yüce Divan görevini ifa etmektir. Bir gün Yüce Divan'da yargılanma olasılığı bulunan insanlara kendilerini yargılayacak yargıçları seçtirmek yanlış olur.''
    
  Seçimin doğasında ''Kulis faaliyetleri''nin bulunduğuna dikkat çeken Anadol, ''Hakimlerin kuliste dolaştırılmasını, oy alabilmek için milletvekilleri ile ahbaplık kurmalarını istemiyoruz'' dedi.

  Anadol, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'le lise ve üniversite dönemlerine dayanan bir arkadaşlığı olduğunu bildirerek, ''Gelip arkadaşlığımıza dayanarak benden oy istese veririm. Yargıçları bu duruma düşürmemek lazım'' diye konuştu.

  Anayasa Mahkemesi üyelerini Meclis'in seçmesi durumunda bir çok faktörün etkili olabileceği uyarısında da bulunan Anadol, ''İş sonunda 'bizden mi değil mi?' noktasına gelecek'' dedi.
    
  Anadol, yargının bağımsızlığı konusundaki görüşlerini açıklarken de Adalet Bakanı'nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na başkanlık yapması, bakanlık müsteşarının oy kullanması, kurulun sekreterya işlemlerinin Adalet Bakanlığı memurları tarafından yürütülmesi konusundaki Hükümet'in ''İnadını'' anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.
     
  ESKİ DEP'LİLER İÇİN KOMİSYON KURULUDU
     
  Bir gazetecinin, eski DEP milletvekillerinin cezaevinden çıkmalarını sağlayacak yasa değişikliği teklifini verip vermeyecekleri yolundaki sorusu üzerine Anadol, oluşturulan bir komisyonun konuyu incelediğini söyledi.

  Eski milletvekillerinin 10 yıldan bu yana cezaevinde yatmalarının vicdanen kendilerini rahatsız ettiğini kaydeden Anadol, ancak yasa değişikliği teklifinin önemli sonuçları olabileceğini, bu nedenle de çalışmalarını henüz sürdürdüklerini bildirdi.
    
  Kendilerinin teklifi yasalaştıracak güçleri olmadığını, bu konudaki iradelerini ortaya koyduklarını ifade eden Anadol, bu konuda iktidarın girişimde bulunmasını beklediklerini söyledi.

  Anadol, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bu yöndeki bir değişikliğin çok sayıdaki terör suçlusuna tahliye yolu açacağı olasılığından rahatsız olduğu gerekçesiyle teklifin verilmesini engellediği haberlerini de yalanladı. 
    
  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün DGM'lerin kaldırılmasının eski milletvekillerine tahliye yolu açacağını söylediğinin belirtilmesi üzerine Anadol, ''Sayın Gül'ün mesleği ne?'' diye sordu. Anadol, ''Ekonomist'' yanıtı alınca ''Anlaşıldı'' dedi.
     
  ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN CHP'NİN TUTUMU
     
  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, 10 maddelik Anayasa değişikliği teklifini destekleyip desteklemeyeceklerini sorusunu yanıtlarken de dokunulmazlık konusundaki ısrarlarının sürdüğünü belirtti.

  İktidarın bu konuda ''Muhalefetle birlikte çalışma'' tercihinde bulunmadığını kaydeden Anadol, teklifin kendilerine ''Tebliğ'' edildiğini söyledi.

  Grup Başkanvekili Anadol, kendilerine ''Dün akşam ulaşan teklifi'' incelediklerini ifade etti.

  AKP'Lİ İPEK: DOKUNULMAZLIKLARI İLERDE TARTIŞIRIZ

  Bu arada AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek, AB ile uyum konusunda acil yapılması gereken değişikliklerin Anayasa değişikliği teklifine alındığını belirterek, dokunulmazlık konusunun gündemlerinde olmadığını söyledi.
    
  Parlamento'da gazetecilerle sohbet eden İpek, AKP'li milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen Anayasa değişikliği teklifinde hiçbir partinin karşı çıkacak hususlar olmadığını belirterek, teklifi CHP ve DYP'ye de gönderdiklerini ifade etti.
    
  CHP'nin, ''dokunulmazlık'' konusundaki ısrarını kendilerine aktardığını kaydeden İpek, 10 maddelik paket dışında Anayasa değişikliği çalışmalarının bulunduğunu, ancak AB'ye giriş sürecinde müzakerelerin tarihi yaklaştığı için bu teklifi öne aldıklarını bildirdi. Bir soru üzerine, dokunulmazlık konusunun metne alınmadığını hatırlatan İpek, ''Dokunulmazlıkları ilerde tartışırız. Bence, burada tartışmamamız lazım'' dedi.
    
  "TÜM DOKUNULMAZLIKLARI KASTETTİK"

  İpek, ''Dokunulmazlık konusundaki direnciniz neden?'' sorusuna, şukarşılığı verdi:
      
  ''AB ile ilgili acil konular bu pakete alındığı için dokunulmazlıklar alınmadı. Dokunulmazlık, parlamenter sistemi bir anda değiştirebilecek, çalışma yapısını sekteye uğratabilecek çok hassas bir konu...Tüm AB ülkelerinde farklı da olsa dokunulmazlık var. Önemliolan parlamenter yapıyı korumaktır. Dokunulmazlık, milletvekillerine değil, parlamentonun kendisine verilmiş bir ayrıcalıktır. Bunu kaldırmayı ne biz ne CHP ifade etti. Dokunulmazlık deyince, Türkiye'deki tüm dokunulmazlıkları kastettik. Parlamenter yapıyı bozmayacak şekilde ilerde gündeme getirebiliriz.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı