Gündem Haberleri

  CHP 'Yeşil'i sordu

  ANKA
  16.02.2006 - 13:14 | Son Güncelleme:

  CHP, Susurluk skandalına adı karışan Yeşil'le ilgili soru önergesi verdi.

  İstanbul’daki son operasyon sonrasında bir kez daha ülke gündeminin üst sıralarına oturan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin’in önergesiyle yeniden Meclis gündemine geldi.

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun yanıtlaması isteliyle Meclis Başkanlığı’na başvuran CHP İzmir Milletvekili Ersin, Yeşil hakkında; devlet içindeki yasa dışı oluşumun önde gelen kişilerinden olduğu, MİT ve JİTEM ile irtibatlı olarak birçok cinayet ve haraç olaylarına karıştığı halde, derin devlet tarafından korunduğu ve bu nedenle de yıllardan beri yakalanamadığı veya yakalanmadığı iddiaları bulunduğunu anımsattı.

  Yetkililerin zaman zaman Yeşil ile ilgili olarak, böyle birisinin olmadığı, izine rastlanmadığı, kayıp olduğu, bazen de yakalanmak üzereyken kaçıp kurtulduğuna ilişkin açıklamaları yaptıklarını belirten Ersin, "Bu açıklamalar yapılmışsa da hiç de inandırıcı olmamıştır. Kamuoyunda Yeşil’in yakalanmak istenmediği kanaati vardır. Gelişmeler de bu kanaati güçlendirmektedir" dedi.

  Son olarak haraç çetesi oluşturduğu iddiasıyla oğlu Murat Yıldırım ve adamlarının İstanbul polisi tarafından gözaltına alınırken yine Yeşil’in operasyondan kısa süre önce kaçıp kurtulduğu yönünde haberler yapıldığını anımsatan CHP’li Ersin, Yeşil yakalanmadıkça yetkililerin yapacağı hiçbir açıklamanın inandırıcı olmayacağını ve "Devleti zan altında kalmaktan kurtaramayacağını" vurguladı.

  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin’in, İçişleri Bakanı Aksu’ya yönelttiği sorular şöyle: "Yeşil olarak tanınan Mahmut Yıldırım’ın, oğluna yapılan operasyonda İstanbul polisinin elinden son anda kaçıp kurtulduğu doğru mudur? Bu iddia hakkında soruşturma başlatacak mısınız? Susurluk skandalının kilit ismi olan ve yıllardan beri yakalanamayan Yeşil’in akıbeti nedir? Devleti zan altında bırakan yoğun iddialara rağmen, neden yakalanamıyor veya yakalanmıyor."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı