Gündem Haberleri

  CHP ve MHP: Hükümetin tezkereyi kullanmaya cesareti yok

  ANKA
  23.10.2007 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Muhalefet partileri CHP ve MHP, geçen hafta Meclis'ten çıkan kuzey Irak’a sınır ötesi harekata izin veren tezkereyi Hükümetin kullanma niyeti taşımadığını dile getirdiler.

  Gelişmeleri değerlendiren CHP ve MHP’nin önde gelen isimleri, hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün açıklamalarının, Hükümetin dışardan gelen baskılara boyun eğeceğini ve bir askeri harekatın yapılmayacağını gösterdiğini belirttiler.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “Gelişmeler, Türkiye’nin harekete geçmeyi göze alamadığını gösteriyor” derken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, “Hükümet her zaman olduğu gibi ABD’ye teslimiyetçi bir politika görüyor” dedi.

  MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan, “Hükümetin tezkereyi kullanacağından gerçekten kuşku duyuyorum” derken, MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, “Bu tezkere sanal ve sahte bir tezkeredir. Kullanılmak için değil kullanılmamak için çıkarılmıştır” dedi. 

  “ASKERE DİREKTİF GEREKİR” 

  CHP’li Öymen, Hükümetten kamuoyuna yansıyanların bir “zaaf alameti” olarak anlaşılması gerektiğini söyledi. Öymen, “Bütün bu gelişmeler, Türkiye’nin bu konuda böyle harekete girişmeyi göze alamadığı şeklinde yorumlanabilir. Harekat için tezkere yeterli değil, Hükümetin askerlere siyasi direktif vermesi lazım. Askerler, sadece Meclisin kararına göre harekat yapamaz. Görebildiğimiz kadarıyla böyle bir direktif verilmedi” dedi.

  Öymen, 8 Türk askerinin kaybolmasının son derece üzüntü verici bir durum olduğunu belirterek, “İnşallah sağlıklı bir şekilde kurtarılırlar. Silahlı kuvvetlerin gereken özeni göstereceklerine inanıyoruz” dedi.

  “ABD’YE TESLİM” 

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Meclis'in üzerine düşeni yaparak tezkereyi çıkardığını söyledi. Özyürek, “Ama Hükümetin bir sınır ötesi harekat yapmayı düşünmediği veya cesaret edemediği anlaşılıyor. Her zaman olduğu gibi ABD’den icazet alma arayışı var" diye konuştu.

  Hükümet her zaman olduğu gibi ABD’ye teslimiyetçi bir politika güdüyor” dedi.

  Özyürek, terör örgütü PKK’nın “ateşkes” ilan ettiği şeklinde Talabani’nin açıklama yaptığına dikkat çekerek, bunun daha önce yaşanan bir film olduğunu söyledi.

  Özyürek, Hükümetin bu noktadaki tavrını eleştirerek, “Böylesine önemli bir adım attığınız zaman birçok çevreyi doğal olarak rahatsız edersiniz. Ama adım attıktan sonra mütereddüt olmak Türkiye’nin güvenirliğini sarsar. ‘Yapacağız’ derler ama ‘yapamazlar’ imajının ortaya çıkmasına neden olur. Hükümetin ABD’yi karşısına alacak ve Irak’ta çatışmayı göze alacak bir cesareti olmadığı anlaşılıyor” dedi.

  Özyürek, 8 kayıp asker için de TSK ve Hükümetin gerekli girişimleri yaparak askerleri kurtarmasını beklediklerini belirtti. 

  “SANAL VE SAHTE TEZKERE” 

  MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı da, “Bu tezkere sanal ve sahte bir tezkeredir. Kullanılmak için değil kullanılmamak için çıkarılmıştır, Başbakan’ın çelişkili açıklamaları da bunu gösteriyor” dedi.

  Bölükbaşı, Türkiye’nin 8 kayıp askeri kurtarmak için gereken neyse onu yapması gerektiğini belirterek, “İsrail ne yaptıysa Türkiye de onu yapmalıdır. Türkiye’de askerlerin kaybını 48 saat sonra açıkladılar” dedi. 

  “TEZKERE KERHEN ÇIKTI” 

  MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan, “Zaten Hükümet bu tezkereyi çok zor çıkardı, neredeyse kerhen çıkardı. Genelkurmay Başkanı 12 Nisan’da çıkarılması gerektiğini söylemişti. Tezkere çıktıktan sonra Başbakan ve AKP ilgililerinin tezkerenin kullanılmasına ilişkin mütereddüt ifadeleri, mümkünse bu tezkereyi hiç kullanmak istemediklerini gösteriyor” dedi.

  Aktan, önce ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın birkaç gün beklenilmesini istemesi, sonra Başbakan Erdoğan’ın İngiltere’deki görüşmeleri ve arkasından yapacağı ABD gezisinin, tezkerenin kullanılmasına gerek kalmayacağı izlenimine yol açacağını belirtti. Aktan, “Ben bu tezkerenin gerçekten kullanılacağından gerçekten kuşku duyuyorum” dedi.

  Aktan, 8 askerin kaybı konusunda, “Türkiye’nin gayri resmi kanalları vardır bunlar takip edilir. Bundan önce de böyle üzücü şeyler olmuştu, üstesinden gelinecektir” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı