Gündem Haberleri

  CHP ve DYP Van’da, barolar da gidiyor

  Feyat ERDEMİR/DHA
  21.10.2005 - 11:32 | Son Güncelleme:

  CHP ve DYP heyetleri, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasını araştırmak üzere Van’a gitti. CHP heyeti Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş başkanlığında, İstanbul Milletvekili Sırrı Özbek, Mardin Milletvekili Mahmut Duyan ve Muğla Milletvekili Gürol Ergin’den oluştu. Ateş, Van’da yapacakları görüşmelerin ardından hazırlayacakları raporu Genel Başkan Baykal’a sunacak.

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da gelişmeler üzerine, bir parti heyetini dün Van’a gönderdi. Gazi Üniversitesi eski Hukuk Fakültesi Dekanı ve DYP Genel Sekreteri Prof. Kamil Turan başkanlığında, Genel İdare Kurulu Üyeleri Prof. Taner Demirer, Prof. Dr. Timur Gürkan ve Merkez Karar Kurulu üyesi Prof. Dr. Perihan Çağlar’dan oluşan parti heyeti incelemelerine başladı. Baro başkanları da Van’a bugün gidiyor. Türkiye Barolar Birliği (TBB), ‘Buradaki avukatların yarısı PKK’lı’ diyen Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan’a da tepki gösterecek. Bu arada Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Merkez Yürütme Kurulu, Rektör Aşkın’ın sorgusunun yasaya aykırı şekilde yapıldığını açıkladı.

  REKTÖRLER YARIN GİDİYOR

  Prof. Dr. Aşkın’a destek için pazar günü Van’a gitmeyi kararlaştıran rektörler, gidişlerini bir gün önceye çektiler. Buna göre, yarın Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında bir araya gelecek rektörler, pazar günü Van’dan ayrılacaklar.

  2 yıldır ölüm tehdidi alıyorum

  VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasının ardından, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Cengiz, 2 yıldır aşırı dinci kesimlerden ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Cengiz, kendisine yönelik imzasız tehditlerden jandarma ve polisi haberdar ettiğini belirterek, ‘2 yıl önce fakülte içindeki mesciti kapattım, bundan sonra tehditler almaya başladım’ dedi. Cengiz, mescidi kapatmasının ardından, ilk tehdidin, kampus alanı içinde bulunan cami imamından geldiğini belirtti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı