Dilekçeyle ahlaksız teklif" />
Gündem Haberleri

  CHP: Ucuzcu vekiller kim?

  Ankara
  11.03.2005 - 15:09 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunda yer alan TOKİ'deki usulsüzlükle ilgili CHP, soru önergesi verdi.
    Dilekçeyle ahlaksız teklif

  Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), bir grup milletvekilinin Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) başvurarak Bilkent’teki lüks konutların kendilerine blok olarak satılmasını talep etmelerini raporlaştırması üzerine konu TBMM’ye taşındı.CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

   

  Bir milletvekilinin, konutların kendilerine “blok satışla” satılması için devreye girdiğinin ifade edildiğine dikkati çeken Miçooğulları, bir grup milletvekili adına bir dilekçeyle müracaat ederek, konutların kendilerine blok satış yöntemiyle satılmasını talep eden milletvekilinin kim olduğunun açıklanmasını istedi.

    

  “BİR GRUP MİLLETVEKİLİ KİMLER?”

   

  Miçooğulları, önergesinde şu sorulara yer verdi:

    

  “Konutlardan 19'u için yapılan taleple ilgili başvuruda yer alan ve 'bir grup' olarak adı geçen diğer milletvekilleri kimlerdir? Söz konusu bu konutlar için TOKİ tarafından belirlenen fiyatlar ne kadardır? Blok satışı talep eden milletvekillerinin, bu konutlar için önerdiği fiyatlar ne kadardır? Açık artırma ile satışa sunulan bu konutlar kaça satılmıştır? 3 Kasım 2002'den beri TOKİ'den konut alan milletvekili var mıdır? Varsa bunlar kimlerdir ve bu konutları kaç liraya almışlardır?”

   

  DYP: UCUZ KONUTÇU VEKİLLER AÇIKLANSIN

   

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Kaya da TOKİ’den ucuz ev isteyen milletvekillerinin açıklanmasını istedi.

   

  Saffet Kaya, Bilkent’te bazı konutların düşük fiyatla ve blok olarak kendilerine satılması için TOKİ’ye başvuruda bulunan milletvekillerinin davranışının "gayri ahlaki" olduğunu ve kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

   

  Kaya, söz konusu milletvekillerinin kim olduğunun kamuoyuna açıklanmasını isterken, "Böyle bir davranışı kınıyorum. Umarım yaptıkları başvurudan geri dururlar. Ucuz konut talebi kamu vicdanını kanatmaktadır. İsimleri açıklansın ve ucuz siyaset adamlarını kamuoyu da öğrensin" diye konuştu.

    

  Öte yandan Kaya, TBMM Milletvekili lojmanlarının satışını da eleştirdi. Bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı "popülizm" yapmakla suçlayan Kaya, "Boş bırakılan lojmanlara devlet her ay 10 trilyon harcamaktadır. Lojmanlar viraneye döndü. Var olan lojmanların milletvekillerine çok görülmesi de yanlıştı" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı