GeriGündem CHP papaz suikastını kınadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP papaz suikastını kınadı

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Danimarka’da Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasını "küresel bir ayıp ve saygısızlık" olarak değerlendirirken, buna gösterilecek tepkilerin de ölçülü olması gerektiğini söyledi.

Haluk Koç, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Danimarka’da bir gazetede Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla gelinen süreci değerlendiren Koç, her inanç grubunun kendine ait kutsal değerleri bulunduğunu anımsattı. Batı ülkelerinde Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla ortaya çıkan saygısızlığı onaylamanın mümkün olmadığını, bunun ifade özgürlüğü çerçevesinde de ele alınmasının doğru olmadığını ifade eden Koç, "Bunu küresel bir ayıp, küresel bir saygısızlık olarak değerlendiriyoruz" dedi. Koç, buna karşı tepkilerin de ölçülü olması gerektiğini belirtirken, provakasyonlara gelmeden, bazı kişi ve grupların ekmeğine yağ sürmeden çok dikkatli, vakur, dik bir çizgide gidilmesi gerektiğine işaret etti.

Koç, dün Bursa’da silahlı saldırıya uğrayan AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik’i de telefonla arayarak kendisi ve CHP gurubu adına "geçmiş olsun" dileklerini ilettiğini aktardı. Koç, siyasetçilerin her zaman meczupların, haddini bilmezlerin hedefi olabildiklerini kaydetti.

CHP Trabzon Milletvekili Şevket Arz da Trabzon’da papazın öldürülmesini kınadığını kaydederken, "Başkalarının da kutsal inançlarına herkesin saygı göstermesini bekliyorum" dedi. Arz, bu olayın Hazreti Muhammed karikatürlerine tepki olabileceği gibi Trabzon’da, "bunun kadın mafyasının işinin olabileceğinin de dile getirildiğini" anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle