Gündem Haberleri

  CHP-MHP referandum atışması

  Hürriyet Haber
  09.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  21 Ekim'deki referandum paketinden 11. Cumhurbaşkanı’nın seçimiyle ilgili geçici maddeleri çıkaran Anayasa değişikliği, dün TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

  Referandumun tümden iptal edilmesine dönük talepler ise AKP yönetimince reddedilince gündeme alınmadı. Henüz yürürlüğe girmeyen kanunda iki maddelik değişiklik getiren teklifin TBMM Genel Kurulu’ndaki ilk tur oylaması yarın, ikinci tur oylaması 16 Ekim’de gerçekleştirilecek.

  ZORAKİ GÖRÜŞME

  Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, dünkü görüşmeye başlamadan önce "Şahsi kanaatim, hiçbir değişikliğe gerek yok" dedi. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın "Kişisel görüşünüz farklı, oyunuz farklı oluyor" sözlerine Kuzu, "Partimiz var. Disiplin bağlıyor, ne yapalım! Türkiye’de yaşıyoruz. Bunu sadece ben yapmıyorum" karşılığını verdi. Teklifin sahibi olan AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, "Bize göre hukuken gerekli olmayan teklifi, gereksiz enerji kaybını önlemek için verdik" dedi. AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün de "Yamuk olmayan minareyi düzeltmek için buna mecbur kalıyoruz" yorumunda bulundu.

  KOMİSYON YETKİSİZ

  DSP Ankara Milletvekili Tayfun İçli, paketin son fıkrasına göre bütünüyle oylanması gerektiğini, TBMM’nin kanunun virgülüne bile dokunamayacağını savunarak, "Yasama organı komik duruma düşürülüyor. Meclis seçime müdahale edemez. Komisyon yetkisizdir" dedi.

  BAŞBAKAN’IN KAPRİSİ

  CHP’li Kart, sorumsuz ve öngörüsüz iktidar anlayışının kaos yarattığını belirterek, "Tamamen misilleme mantığı üzerinden devlet yönetiliyor. Başbakan’ın kaprislerine mahkûm edilmiş bir Türkiye görüntüsüyle karşı karşıyayız" dedi. AKP Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Kart’a "Bu sözleriniz densizlik" diye itiraz etti.

  CHP-MHP ATIŞMASI

  Kart’ın "AKP’nin dayatmacı anlayışına ödün veren kompleksli bir anlayışın siyasete girdiğini görüyoruz" sözleri MHP’nin tepkisiyle karşılaştı. MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, şunları söyledi: "Bu MHP’ye karşı söylenmiş bir söz ise bizim CHP’ye söyleyecek sözümüz çok olur. AKP’ye en büyük desteği Erdoğan’ı Başbakan yapan Baykal’dır. MHP bir zıtlaşma, kutuplaşmanın tarafı olmayacaktır. MHP, parlamenter rejime ara rejim gölgesi düşürebilecek riski bir yıl önceden fark etmiştir. Bu sanal tartışmadan Türkiye’yi kurtarmak istiyoruz." CHP Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay ise "CHP uzlaşmayı kimi dayatmalara teslimiyet olarak kabul etmiyor" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı