Gündem Haberleri

  CHP Meclis'in 21 Eylül'de toplanmasını istiyor

  Ankara
  13.09.2005 - 14:38 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, perşembe günü saat 11.00’da TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüşerek, "ayrılıkçı terör eylemlerini görüşmek üzere" Meclis’in 21 Eylül’e kadar olağanüstü toplanmasını isteyeceklerini bildirdi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminin resmi açıklamasını beklediklerini belirten Anadol, "Ancak biz teröre, bireysel veya örgütsel olsun her türlüsüne karşıyız" dedi.

    

  TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Anadol, "Ülkemiz 85 yıllık Cumhuriyet’te bu kadar bunalımlı dönem yaşamamıştır. Yurttaşlarımız ’Yarınımız ne olacak’kaygısına kapıldı. İç kargaşa, terör kaygısı içinde" dedi.

   

  Yeni stratejiler izleyen ayrılıkçı terör örgütünün saldırılarıyla şehit düşen güvenlik görevlilerinin yurttaşları kaygıya ittiğini belirten Anadol, "CHP, Cumhuriyetin kurucusu olarak, ülkenin çimentosu olarak Meclis’i toplantıya çağıracak" diye konuştu.

   

  Bireysel hak ve özgürlükleri, hatta kültürel özgürlükleri savunmakla, teröre karşı olmanın birbirinden farklı şeyler olduğunu belirten Anadol, "İki şeyin karıştırılması hükümetin kafa karışıklığını gösteriyor. Yani yönü belli olmayan yönde yürüyor hükümet" dedi.

   

  CHP 21 EYLÜL’Ü İSTEDİ

   

  Perşembe günü saat 11.00’da TBMM Başkanı Arınç’tan randevu aldığını ve başvuruyu kendisine ileteceklerini açıklayan Anadol, İçtüzük uyarınca 21 Eylül’e kadar olan bir dönemde Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmak zorunda olduğunu anımsattı.

   

  Kendilerinin 21 Eylül’ü istediğini, ancak Arınç’ın daha erken bir günü de belirleyebileceğini anlatan Anadol, Anavatan ve DYP milletvekilleri ile bağımsızlara da toplantıya katılım çağrısında bulundu.

   

  Anadol, toplantıya AKP’lilerin katılmaması halinde ise "tarihsel sorumluluk altına girecekleri" uyarısında bulundu.

    

  TÜPRAŞ

   

  2003’teki ihalede TÜPRAŞ’ın yüzde 65’inin 1.6 milyar dolara gittiğini anımsatan CHP’li Anadol, dün ise bu rakamın çok çok üzerinde bir satışın söz konusu olduğunu anımsattı. "Aradaki farkın hesabını kim verecek? Bu bütün özelleştirmelerin hepsini şaibe altına alan bir özelleştirme oldu. Ayrıca hakimlere savcılara avukatlara teşekkür ediliyor. Elbette hakimler görevlerini yaptı, ama bu davayı açan emekçilerdir, Petrol-İş’tir onlara da teşekkür ediyoruz" dedi.

    

  Balıkesir SEKA’nın, mahkeme kararına rağmen hala Albayraklar tarafından iade edilmediğini anımsatan Anadol, bunun "elden gitsin de nasıl olursa olsun" anlayışını gösterdiğini bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı